اینفوگرافی چیست و چه نکاتی در طراحی اینفوگرافی باید رعایت شود؟

برای هر یک از شما ممکن است تا به حال پیش آمده باشد که برای ارائه ی یک موضوع یا سخنرانی متن آماده کرده باشید و نکات کلیدی و گاها تمام متن سخنرانی را در آن نوشته باشید. اما گاهی کلمات قادر به بیان موضوع اصلی و رساندن منظور سخنران یا ارائه دهنده نمی باشند. در چنین شرایطی بهترین گزینه استفاده از تصاویر و نمودارها می باشد. اینفوگرافی یعنی تلفیق اطلاعات و تصاویر و به عبارت دیگر به تصویر کشیدن اطلاعات و یا "اطلاع نگاشت"می باشد. استفاده از اینفوگرافی چیز جدیدی نیست و انسان های اولیه با رسم تصاویر روی دیوار غارها اولین کسانی بودند که از اینفوگرافی استفاده کرده اند و نسل به نسل این وسیله ی ارتباطی استفاده شده و بهبود یافته است. با رواج پیدا کردن الفبا و نوشتن استفاده از تصاویر کمتر شد و جای خود را به حروف دادند. در سال 1400نقاش معروف آن زمان، لئوناردو داوینچی از تصاویر استفاده کرد تا ایده های خود را بهتر به دیگران نشان دهد. بعد از آن نیز افراد زیادی برای نشان دادن موضوعات مختلف از اینفوگرافی استفاده کردند و در نهایت اوج محبوبیت  اینفوگرافی دهه ی 1990 بود. در این دوران سازمان های خبری به اهمیت تصاویر برای نشان دادن مفاهیم پی بردند. امروزه نیز شاهد محبوبیت اینفوگرافی در محافل علمی، سایت ها و فضای مجازی و غیره هستیم. اولین استفاده از اینفوگرافی در رسانه های ایران در سال 1377 و توسط روزنامه کیهان بود. اما با گذشت زمان اینفوگرافی تغییراتی داشته است به طوری که در گذشته بیشتر متن در اینفوگرافی استفاده میشد و امروزه بیشتر از تصاویر و نمودارها استفاده می شوند. با استفاده از اینفوگرافی مفاهیم بیشتر در مدت زمان اندک به بیننده القا می شود و همین باعث محبوبیت آن شده است.

 

طراحی گرافیک

 

در حالت کلی اینفوگرافی دو هدف اصلی دارد که عبارتند از:

 • نمایش و ارائه ی سریع موضوعات پیچیده
 • انتشار اطلاعات به صورت تصویری

ویژگی های مهم یک اینفوگرافی ایده آل

اما نکته این است که اینفوگرافی چه ویژگی هایی داشته و باید طراح مدنظر قرار دهد؟ ما در ادامه این نکات را بیان خواهیم کرد.

 • مهم ترین ویژگی اینفوگرافی سادگی آن می باشد. طراحی اینفوگرافی باید موضوعات اصلی را در کمترین حجم به تصویر بکشد. استفاده از طراحی فلت برای طراحی اینفوگرافی یک گزینه مناسب می باشد. برای آشنایی بیشتر با طراحی فلت به مقاله ی که قبلا در این سایت (ظریف گرافیک)  قرار دادیم مراجعه کنید.
 • ارائه ی آسان اطلاعات. سخنران یا شخصی که موضوعی را با اینفوگرافی نشان می دهد باید به راحتی بتواند موضوع اصلی را به بیننده القا کند.
 • ارائه ی سریع اطلاعات. بیننده باید با نگاهی اجمالی به تصاویر متوجه منظور و مفهوم موضوع شود.
 • طراحی اینفوگرافی باید به گونه ای جذاب، خلاقانه و جالب باشد. خلاقیت در اینفوگرافی یکی از نکات مهمی است که طراح باید به آن توجه ویژه ای داشته باشد.
 • بیان اطلاعات زیاد در مدت زمان کم. زمان ارائه ی مطالب از طریق اینفوگرافی نباید طولانی و خسته کننده باشد.
 • برقراری ارتباط آسان بین اجزای مختلف آن باعث سادگی و پیچیده نبودن آن و در نتیجه قابل فهم بودن می شود.

 

طراحی گرافیک

 

در حالت کلی باید گفت که کاربرد اینفوگرافی تنها در سخنرانی ها برای بیان موضوع و مفهوم مورد بحث نمی باشد. با نگاهی کوتاه به محیط پیرامون متوجه کاربرد وسیع آن خواهیم شد. تابلوهای علائم راهنمایی و رانندگی، کتب و نشریات، سایت های اینترنتی و شبکه های مجازی همه و همه پر از تصاویر و اینفوگرافی هستند. که در ادامه چند نمونه از اینفوگرافی های مختلف را خواهید دید.

اینفوگرافی بازیهای المپیک

 

طراحی گرافیک

 

اینفوگرافی اینستاگرام

 

طرحی گرافیک

 

اینفوگرافی فیسبوک

 

طراحی

 

یکی از کاربردهای مهم اینفوگرافی سایت های اینترنتی می باشند. متن های پیچیده در سایت های مختلف تنها باعث خستگی و عدم توجه بیننده می شود. به همین خاطر شاهد استفاده از تصاویر و نمودارها و در حالت کلی اینفوگرافی در سایت های مختلف هستیم.

مراحل طراحی اینفوگرافی

طراحی اینفوگرافی کار سختی نیست و کافیست مراحل آن را به درستی پیش بروید. در ادامه این مراحل را بیان خواهیم کرد.

 • در اولین مرحله باید موضوع را کاملا تبیین و مشخص کنید. جزئیات کامل موضوع را درنظر بگیرید.
 • بعد از مشخص شدن موضوع با تحقیق و پژوهش اطلاعات جامعی از موضوع بدست آورید.
 • اطلاعات بدست آمده را سازمان دهی و طبقه بندی کنید.
 • با توجه به اطلاعات بدست آمده و مشاهده ی اینفوگرافی مختلف طرحی خلاقانه و جذاب را برای آن ترسیم کنید.
 • با ابزارهای مختلف و استفاده از طراحی فلت طرح خود را اجرا و پیاده سازی کنید.

حال که با اهمیت و مراحل پیاده سازی یک اینفوگرافی ایده آل آشنا شدید شاید سوال این باشد که چگونه میتوانیم اینفوگرافی های خلاقانه و جذاب طراحی کنیم. امروزه سایت های زیادی هستند که به شما در طراحی کمک می کنند. برخی از آن ها تصاویر و نمودارهای جذاب را در اختیار شما قرار می دهند مانند  infogr.am و piktochart. برخی دیگر برای شما به صورت آنلاین و در کمترین زمان اینفوگرافی های سفارشی می سازند مانند visualy.ly. برخی مانند Pixlr یک ویرایشگر قوی تصاویر بوده که می تواند کمک خوبی برای شما در طراحی هایتان باشد. برای استفاده از آیکن های مختلف و جذاب می توانید از iconArchive استفاده کنید.

 

با دانستن این نکات شما به راحتی می توانید اینفوگرافی های جذاب و مفیدی را طراحی کنید. برای آشنایی بیشتر با سایر عناصر تبلیغاتی و نکات مهم در طراحی با ما باشید و از وبلاگ سایت ظریف گرافیک دیدن کنید. هدف ما اشتراک گذاشتن تجربیاتمان با دیگران می باشد چون معتقدیم با به اشتراک گذاشتن دانش و تجربه اولین نفراتی که رشد خواهند کرد خود ما هستیم...

 

ثبت نظر
CAPTCHA