مجوزها

تاریخچه ای از طراحی لوگو جام جهانی فوتبال در دوره های مختلف با بیان ظریف گرافیک

  • اشتراک گذاری:
20 شهریور 1400 2283 0 طراحی لوگو

همانطور که مطلع هستید برای اجرای هر مراسم، جشن و یا مسابقات مسلما از المان ها ، علایم اختصاری ، طراحی پوستر و طراحی لوگو هایی که معرف موضوع مورد نظر است استفاده می شود . در مسابقات بزرگ جام جهانی که همه ساله از چندین کشور از سراسر جهان در آن حضور می یابند این امر گریز ناپذیر خواهد بود.

همه ساله طراحی لوگو توسط کشور میزبان انجام میگیرد که موردی که در همه آن ها به عنوان وجه مشترک میتوان در نظر گرفت، استفاده از رنگ پرچم میزبان مسابقات جام جهانی و سال برگزاری و نمادی از فوتبال است که در طراحی لوگو تمامی دوره ها به چشم میخورد. در ادامه قصد داریم طراحی لوگو جام جهانی فوتبال را در دوره های مختلف بررسی کنیم. با ظریف گرافیک همراه باشید.

طراحی لوگو جام جهانی فوتبال

جام جهانی فیفا که با نام های جام جهانی فوتبال و جام جهانی معروف و شناخته شده است این روزها همه با اخبار این مسابقات آشنا هستند. این مسابقات به صورت حرفه ای، فوتبال رده مردان را دنبال می کند . جام جهانی همواره بین اعضای فدراسیون بین المللی فوتبال برگزار می شود. از سال 1930 تا کنون هر 4 سال یکبار بطور مرتب برگزار شده است اما در سال های 1942 و 1946 به علت جنگ جهانی دوم برگزار نشده است. در تمام این سالها، طراحی لوگو حرفه ای یکی از مهم ترین کارهایی ضروری برای هر دوره بوده و هست. سیر تکاملی بصری طراحی لوگو های جام جهانی به شرح زیر می باشد.

تصاویری که در پایین مشاهده میکنید، طراحی لوگوی انجام شده برای مسابقات جام جهانی در دوره های مختلف می باشد.

طراحی لوگو جام جهانی فوتبال

طراحی لوگو جام جهانی فوتبال تا سال 1970

همان طور که می بینید در دوره های اولیه ی مسابقات جام جهانی، بیشتر از طراحی پوستر استفاده شده است که حالت سنتی و سبک هنری در آنها به راحتی دیده میشد. برای اولین بار در سال 1970، مکزیک با ارائه ی طراحی لوگو ساده و تک رنگی، طراحی لوگوهای سنتی را متوقف ساخت.

اولین طراحی لوگوهای انجام شده که بیشتر جنبه ی طراحی پوستر داشتند، در سال های 1930 تا 1958 ارائه شدند، که در آنها از زمینه ای با رنگ پرچم میزبان و ملیتش و نمادهایی از پرچم کشورهایی که در آن دوره در مسابقات حضور داشتند، توپ و کره زمین استفاده شده بود. همانطور که در تصاویر میبینید این نمونه از طراحی لوگو باعث شلوغی و رنگارنگ شدن طرح شده است. از سال 1970 با طراحی لوگو که میزبان جام جهانی؛ مکزیک، طراحی کرد روند طراحی لوگو تغییرات اساسی پیدا نمود.

طراحی لوگو جام جهانی 2018

طراحی لوگو جام جهانی سال 1974

در سال 1974 آلمان غربی با پیروی از سبک طراحی لوگو سال 1970 از نمادهای دیرینه و با تک رنگی که نماد پرچم آلمان بود به میزبانی حاضر شد . که در تصویر به وضوع معنی و مفهوم آنرا می توانید دریابید. با کمی دقت در طراحی لوگوی این دوره از بازی ها کاملا حضور حروف  WMرا پی خواهید برد. WM مخفف کلمه‌ی "Weltmeisterschaft"و در زبان آلمانی به معنای "جام جهانی" است. در طراحی لوگوی این دوره از بازی های جام جهانی اشکال ساده، یک توپ فوتبال، نقطه‌ی تماس و حرکت را نشان می‌دهد.طراحی لوگو جام جهانی 1974

طراحی لوگو جام جهانی فوتبال از 1978 تا 1982

در سال 1978 آرژانتین ، سال 1982 اسپانیا ، مجددا در سال 1986 مکزیک، از حاشیه‌های جالب این دوره می‌توان به گل "دست خدا" مارادونا و کنار گذاشته شدن ایران و عراق اشاره کرد. این مسابقات در دوران جنگهای ایران و عراق برگزار شد. چون این دو کشور حاضر به انجام بازی‌ها در کشور بی‌طرف نشدند، فیفا هر دو کشور را از مسابقات حذف کرد و همچنین تا به امروز طراحی لوگوی جام جهانی هر دوره به روز تر و متناسب با زمان خود طراحی شد. در این بین در سال 2002 کره جنوبی طراحی لوگوی منحصر به فردی را انجام داد.

جالب است بدانید از این لوگو در دو دوره بعدی جام جهانی 2006 و جام جهانی2010 هم مورد استفاده قرار گرفت. طراحی لوگوی این دوره توسط شرکتinterbrand انجام شده است. در این طراحی لوگو از رنگ‌های ملی هر دو کشور کره جنوبی و ژاپن استفاده شده است. اعداد صفر به کار رفته در 2002 بعنوان بی‌نهایت، به معنای یکپارچگی استفاده شده ‌است. در این دوره (جام جهانی 2002) تیم ملی برزیل برای پنجمین بار قهرمانی جام جهانی فوتبال شد. طراحی لوگو جام جهانی

طراحی لوگو جام جهانی فوتبال 2018 روسیه

اکنون طراحی لوگویی که در بیست و یکمین دوره جام جهانی فوتبال با میزبانی روسیه در سال 2018 ارائه شده است، رنگ‌های به کار رفته در آن آبی، سیاه، قرمز و طلایی به صورت پررنگی استفاده شده‌اند. اجزای سازنده ی این طراحی لوگو در کنار هم ویژگی های منحصربفرد جام جهانی و روسیه را به عنوان ملت میزبان با هم می آمیزد. در طراحی لوگوی جام جهانی روسیه، توپ فوتبال جادویی توجه همه را به عشق جهانی به فوتبال جلب می کند. عناصر مردمی نشان دهنده تعداد زیاد بازیکنان فوتبال و شورو شوق طرفداران این دوره است که حاکی از بلند پروازی آدم ها برای دست یافتن به ستارگان می باشد.

ستاره های به کار رفته در این طراحی لوگو، نشانه ی ستارگان فوتبال است که میتواند تجربه ای شگفت انگیز و جادویی برای بازیکنان فوتبال و طرفداران جام جهانی فوتبال باشد. پنجره های جادویی شما را در کشف های جدید جام جهانی دخالت می دهند و همچنین چهار چوب فوتبال جهانی را تقویت می کند. حالت از زمین جدا بودن طرح به منزله نیروی محرکه ای می باشد که باعث حرکت سفینه فضایی در زمانی که از زمین جدا می گردد می شود و نشان از پیشگویی دور رقابتی جادویی است. جشن، حرکت رو به بالا به نشان از مراسم اختتامیه جام جهانی و اهدای کاپ می باشد.

طراحی لوگو جام جهانی 2018

منحصر به فرد بودن و طراحی معناگرا از مهم ترین ویژگی هایی میباشد که در طراحی لوگو باید مدنظر قرار داد. همان طور که در بالا اشاره شد، هر یک از طراحی لوگوهای انجام شده در دوره های مختلف جام جهانی معنا و مفهومی خاص را در دل خود جای داده اند. شما هم تمایل دارید بهترین طراحی لوگو را برای برندتان داشته باشید؟ تیم طراحی لوگو ظریف گرافیک با دانش، تجربه و هنر در کنار شماست تا بهترین ها را در طراحی لوگو ارائه نماید.

دانلود کاتالوگ نمونه کارهای ظریف گرافیک

دانلود

نظرات (0)

تو چی فکر می کنی؟

ارسال
09331003288