مجوزها

لوگوی مخصوص کسب و کار شما چیست؟

  • اشتراک گذاری:
20 شهریور 1400 2561 0 طراحی لوگو

اگر در حال راه اندازی کسب و کار جدیدی هستید باید بدانید که چه کارهایی را باید در ابتدا انجام دهید تا بتوانید در بازارهای داخلی و جهانی فعالیت موثری داشته باشید. یکی از این کارها، طراحی لوگو تخصصی کسب و کار و مشاغل مختلف می باشد. اما لوگو چیست؟ و چرا باید برای کسب و کارتان لوگو طراحی کنید؟ می توان گفت لوگو یک نشان تجاری است که به برند شما هویت می بخشد.

کلمه (Wordmark)، علایم اختصاری (Lettermark)، نماد (Brandmark)، لوگوی ترکیبی کلمه و نماد (Combination) و لوگوی ترکیبی کلمه و تصویر (Emblem) 5 نمونه رایج لوگو می باشند. توجه داشته باشید که Combination به لوگویی می گویند که کلمه در کنار یک نماد قرار می گیرد، در صورتی که در لوگوی Emblem کلمه داخل تصویر به کار می رود. در این مقاله از مجموعه مقالات ظریف گرافیک قصد داریم به معرفی بیشتر این لوگوها بپردازیم تا بتوانید لوگوی مناسب با کسب و کارتان را به راحتی انتخاب کنید.

طراحی لوگو کسب و کار اینترنتی معروف

وقتی صحبت از طراحی لوگو برای کسب وکار می شود هیچ قانون و قاعده خاصی وجود ندارد و نمی توان به صراحت گفت برای کسب و کار شما چه لوگویی مناسب است. در واقع شما در انتخاب لوگو کاملاً آزاد هستید، اما این به معنایی این نیست که هر لوگویی را که طراحی کنید می تواند به خوبی لوگو شرکت های مشهور و برند جهانی عمل کند. به همین منظور در ادامه لوگو برند های معروف دنیا را مورد بررسی قرار می دهیم تا بدانید چرا لوگو این شرکت ها برای بیشتر مردم جهان شناخته شده است تا بتوانید متناسب با برند تجاری خود لوگویی حرفه ای طراحی کنید.

ایده خلاقانه لوگو در مشهد

معرفی لوگو های تجاری

کلمه Wordmark

کلمه (wordmark) برای شرکت هایی که تازه، کار خود را شروع می کنند مناسب بوده، زیرا به طور صریح در یک کلمه نام برند تجاری یک کسب و کار را معرفی می کند و مشتریان هدف، دیگر نیازی به حدس و گمانه زنی راجع به آن برند را ندارند. اگر نام تجاری برند شما کوتاه و به یادماندنی باشد، مطمئن باشید بهتر از سایر لوگوها عمل می کند. نکته مهم در مورد طراحی (Wordmark) این است که نباید از فونت های رایج و رایگان استفاده کنید. بهتر است فونت با کیفیت بالا و منحصر به فرد را برای لوگو خریداری یا طراحی کنید، زیرا اگر از یک فونت رایگان استفاده کنید، احتمال  این که هزاران نفر آن را برای لوگو شرکتشان استفاده کرده باشند بسیار بالا است. با این حال دیگر لوگو خاص نخواهد بود و هویتی به برند تجاری شما نمی دهد. اگر به دنبال لوگوی منحصر به فرد هستید باید فونت مناسب کسب و کارتان را خریداری کنید تا شانس این را داشته باشید که لوگوی شما با سایر شرکت ها متفاوت باشد. برترین شرکت هایی که لوگوی (Wordmark) را به کار برده اند عبارتند از: Google، Coca cola، Facebook و Disney.

نمونه طراحی لوگو

علایم اختصاری (Lettermark)

اگر نام تجاری شما طولانی و یا دارای کلمات دشوار از نظر تلفظ می باشد بهتر است علایم اختصاری (Lettermark) را برای لوگو در نظر بگیرد. برای کوتاه کردن نام، حرف اول کلمه یا کلمات را انتخاب کنید و با نقطه و یا به صورت پشت سر هم حروف را در لوگو به کار ببرید تا از لحاظ بصری و شنیداری برای مخاطب قابل فهم باشد. به طور مثال اگر نام برند شما از دو کلمه کوتاه و یک کلمه طولانی تشکیل شده، با قرار دادن علامت اختصاری کلمات در کنار هم اهمیت هر یک را برابر کنید تا از نظر بصری موزون باشد. لوگوی IBM که از International Business Machines گرفته شده مثال خوبی در لوگوی علایم اختصاری (lettermark) می باشد. این لوگو تقریباً برای همه مردم جهان شناخته شده است. استفاده از حروف اختصاری روش خوبی برای صرفه جویی در فضا است، پس اگر لوگو شرکت در فضای کوچک تر نمود بهتری داشته باشد، می توان به جرأت گفت که بهترین گزینه برای طراحی لوگو برند تجاری استفاده از علایم اختصاری (lettermark) است.

طراحی خلاقانه گرافیکی

نماد (brandmark)

وقتی صحبت از بیان یک ایده ناب در طراحی لوگو بدون استفاده از کلمات باشد، نماد تجاری یک روش خوب برای این کار است که عموماً از یک نماد یا تصویر استفاده می شود. این دسته از لوگو ها برای برندهای جهانی مفید بوده، زیرا به راحتی می توانند از موانع زبان عبور کرده و نام برند تجاری خود را به تمام مردم جهان معرفی کنند. توجه داشته باشید در این نوع از لوگو، هیچ کلمه ای در طراحی لوگو نوشته نمی شود، به همین سبب ممکن است پیدا کردن کسب و کار و یا نام برند شما برای مردم بسیار سخت باشد. به خصوص اگر لوگوی برند جدا از سایر برندهای تجاری مرتبط با کسب و کارتان استفاده شود. در این خصوص فقط به شرکت هایی که قبلاً سطح بالایی از نام برند خود را در بازار ایجاد کرده اند، نماد تجاری یا تصویر (brandmark) را توصیه می کنیم. اگر نام تجاری شما تازه وارد بازار شده است، بهتر است از این سبک لوگو استفاده نکنید. اپل و نایک از معروف ترین شرکت های دنیا هستند که از لوگو تصویر (brandmark) استفاده می کنند.

لوگو خام کسب و کار های مختلف در ظریف گرافیک

لوگوی ترکیبی کلمه و نماد (combination)

لوگو combination از متن و نماد استفاده می کند، از این رو اصطلاح "ترکیبی یا combination" را به آن داده اند. این سبک از طراحی لوگو در بین شرکت های تجاری برتر دنیا محبوب تر است، زیرا نام برند را در کنار یک تصویر ارائه می دهد و موجب می شود مشتریان اطلاعات جامعی را در کمترین زمان با دیدن لوگو به دست آورند. همچنین دیدن نام شرکت و نماد تصویری آن برای برقراری ارتباط با آن برند تجاری برای مردم بسیار آسان تر است. مهم این است که تعادل درست بین متن و نماد برقرار شود، این بدان معنی است که برای ایجاد یک لوگو ترکیبی زمان بیشتری را باید صرف کنید.

مزیت این دسته از لوگوها این است که در صورت بروز شرایط خاص، می توانید علامت و نماد را از هم جدا کرده و به صورت مستقل از آن ها استفاده کنید. زمانی می توانید نماد را به تنهایی به کار ببرید که، آگاهی و شناخت جامعه و مخاطبین از برند شما بالا باشد، زیرا همان طور که قبلاً هم اشاره شد استفاده از نماد به خودی خود شناخت برند را دشوار می کند. Adidas و Jaguar نمونه های شناخته شده این نوع لوگو می باشد.

اهمیت داشتن لوگو

لوگوی ترکیبی کلمه و تصویر (emblem)

لوگوی ترکیبی کلمه و تصویر (emblem) همانند نمونه قبلی که گفته شد، به دلیل استفاده متن و تصویر، لوگوی خوبی محسوب می شود. در این نوع از لوگو متن یا کلمه درون تصویر لوگو قرار می گیرد و جزئی از آن می شود. این باعث می شود که لوگو بیشتر شبیه امضای آن برند تجاری باشد. emblem متراکم بوده و یک مزیت عالی برای این لوگو به حساب می آید، زیرا می تواند در فضاهای محدود جا بگیرد. احتمال دیدن شدن خود لوگو قبل از خوانده شدن متن داخلی کم است که این تنها عیب لوگو emblem می باشد. بنابراین، اگر تصمیم دارید که از این نوع لوگو برای برند تجاری خود استفاده کنید، باید به حجم متن یا جزئیاتی که در لوگو به کار می برید دقت داشته باشید تا با مشکلات خوانایی مواجه نشوید.

آموزش طراحی لوگو

طراحی لوگو مشاغل در ظریف گرافیک

حال که با انواع لوگو آشنا شدید و دریافتید که برای هر کسب و کار چه سبکی مناسب است می توانید برای طراحی لوگو برند خود اقدام کنید. شناخت کامل بازارهای داخلی و جهانی می تواند به طراحی لوگو کمک کند و موجب شود لوگویی متناسب با کسب و کار را طراحی شود. ما در تیم طراحی ظریف گرافیک به اهداف تجاری کسب و کارهای مختلف آشنا هستیم، با این حال لوگوی منحصر به فردی را برای برندهای تجاری مختلف ارائه می دهیم تا علاوه بر آن چه که در این مقاله بیان شد، بتوانیم نشان برند را در ذهن مخاطب ماندگار کنیم. به گونه ای که پس از سال ها فعالیت، بیشتر مردم جهان با دیدن لوگو تجاریتان بلافاصله نام شرکت و محصولات شما در ذهن آن ها نقش ببندد. همان طور که با دیدن لوگوی شرکت های برتر دنیا هر کسی در هر جای دنیا می داند آن لوگو مربوط به چه شرکتی است و چه محصولات و خدماتی ارائه می دهد. ما در تیم طراحی ظریف گرافیک با توجه به نیاز برند و بازار هدف طراحی لوگو کسب و کارتان را انجام می دهیم تا در رقابت با سایر برند ها موفق و پر مخاطب عمل کنید.

قیمت طراحی تخصصی اینترنتی در مشهد

همانطور که مشاهده کردید لوگوهای مختلف دارای مزایا و معایبی هستند و هیچ انتخاب درست و غلطی واقعاً در انتخاب و طراحی لوگو مخصوص کسب و کار ها وجود ندارد، فقط این که انتخاب کدام لوگو برای برند شما بهترین عملکرد را دارد مهم است. این به شما و طراح لوگو بستگی دارد که درباره آن توافق کنید و تصمیم بگیرید کدام لوگو برای برند تجاری مناسب تر بوده و بهتر است. در صورتی که برای طراحی لوگو و بسته بندی محصولات کسب و کار خود نیاز به مشاوره و راهنمایی های تخصصی دارید، می توانید با ما تماس بگیرید تا اطلاعات لازم را دریافت نمایید. همراهتان هستیم تا بهترین های دنیای برندیگ باشید.

دانلود کاتالوگ نمونه کارهای ظریف گرافیک

دانلود

نظرات (0)

تو چی فکر می کنی؟

ارسال
09331003288