مجوزها
logo-samandehi

معنا و مفاهیم نهفته در دل برخی از لوگوهای شناخته شده ی داخلی

  • اشتراک گذاری:
20 تیر 1397 8253 0 طراحی لوگو

لوگو یا نشان یک برند در مرحله ی اول باید معنادار باشد و در کنار بامعنا بودن زیبایی و سادگی را نیز باید همراه داشته باشد. با ما همان­طور که قبلا بیان شد یکی از نکات مهم در طراحی لوگو دیدن زیاد و کشف معنای هر لوگو می باشد. به همین خاطر ما در این مقاله سعی داریم برخی از لوگوهای داخلی را از نظر معنا تجزیه و تحلیل کنیم. شما با مطالعه این مطلب متوجه خواهید شد که در کنار هنر و خلاقیت باید از اصول اولیه روانشناسی نیز اطلاع داشته باشید. با ما همراه باشید.

لوگوی باشگاه استقلال

اولین نکته در لوگوی باشگاه استقلال رنگ آن می­باشد. آبی رنگ اعتماد و امنیت می باشد که در لوگوی استقلال آبی سلطنتی استفاده شده است که این رنگ دارای جذابیت بالا می­باشد. همان طور که مشاهده می کنید در کنار آبی از رنگ سفید نیز استفده شده است که نشان پاکیزگی و آرامش بوده و رنگ طلایی به کار رفته در دو ستاره ی بالای لوگو نشان شجاعت و سلطنت  می باشد. اشکال هندسی بکار رفته در این طراحی لوگو عبارتند از دایره و بیضی و چند شکل منحنی. با مطالعه در روانشناسی اشکال هندسی متوجه می شوید که دایره نماد دوستی و اتحاد می باشد. در وسط دایره چند حلقه قرار دارند که نشان همکاری می باشند.

لوگوی استقلال

لوگوی باشگاه  فولاد خوزستان

قبل از اینکه معنای لوگوی باشگاه فولاد خوزستان را بیان کنیم به تصویر آن درست دقت کنید. به نظر شما این لوگو به چه معناست؟ شاید از نظر شما به معنا باشد اما باید گفت رنگ های به کار رفته در این لوگو اتفاقی نبوده و نشانه ی رنگ فولاد در مراحل مختلف ذوب شدن می باشد.

 

لوگو فولاد خوزستان

لوگوی سایپا

لوگوی شرکت خودروسازی سایپا را که استاد مرتضی ممیز پدر گرافیک ایران طراحی کرده اند از بناهای آجری مراغه الهام گرفته و بخاطر شباهت به لوگوی مرسدس بنز مورد توجه موسسین سایپا قرار گرفته و به عنوان لوگوی رسمی آنها معرفی شد.

لوگو سایپا

لوگوی هواپیمایی ملی ایران (هما)

استاد ادوارد زهرابین با الهام از سرستون های تخت جمشید این لوگو را برای شرکت هواپیمایی ملی ایران طراحی کردند و در سال 2013 به عنوان بهترین لوگوی خدمت رسانی جهان معرفی گردید.

 

لوگو هما

لوگوی شرکت ملی گاز ایران

این لوگو از لوله های خط گاز در سمت راست و چپ به قرینه تشکیل شده است که با طرح های اسلیمی تلفیق شده و این نشان از رشد و پیشرفت صنایع نفتی ایران دارد. لایه ی روبه بالای این لوگو نشان از استقلال و اسلامی بودن ایران و شعار معروف نه شرقی نه غربی دارد.

لوگو شرکت گاز

لوگوی بانک اقتصاد نوین

در این لوگو حروف ب ، الف و ن در کنار یکدیگر قرار گرفته اند. ترکیب این سه حرف باعث شده است در نگاه اول لوگو شبیه به علامت درصد باشد که نشان دهنده ی سود و درصد بانکی می باشد.

لوگو اقتصاد نوین

لوگوی بانک صادرات

لوگوی بانک صادرات در بین سایر بانکهای داخلی یکی از بهترین طراحی ها را به خود اختصاص داده است. این لوگو نشان دهنده ی دو دست می باشد که از دایره ی وسط که همان سرمایه و پول مشتری می باشد در حال محافظت هستند. علاوه بر این تفسیر، معنای دیگری نیز می تواند داشته باشد و آن نشان دهنده ی صادرات و واردات باشد.

لوگو بانک صادرات

اینها تعداد اندکی از لوگو یا آرم هایی می باشند که ما در طول روز ممکن است بارها آنها را ببینیم ولی به معنا و مفهوم آن ها شاید تاکنون توجه نکرده باشیم. معنا و مفهوم چند لوگو خارجی شناخته شده را می توانید در این سایت مطالعه کنید. شما به عنوان طراح باید سعی کنید با نگاه کردن به سایر لوگوها معنا و مفهوم واقعی آنها را کشف کنید و حتی به نقد آن ها بپردازید. این نکته را بخاطر داشته باشید که نقد کردن را در حد اعتدال حفظ کنید و عادت به منفی نگری در شما به عنوان طراح نشود.

ما در ظریف گرافیک موفق شدیم با تلفیق دانش و هنر نمونه های زیادی از لوگو را برای مشتریان خود طراحی کنیم. شما می توانید به بخش نمونه کارها در این سایت (ظریف گرافیک ) رفته و لوگوهای طراحی شده توسط گروه ما را مشاهده نمایید.  

نظرات (0)

تو چی فکر می کنی؟

ارسال