مجوزها
logo-samandehi

نگاهی بر تعریف طراحی لوگو از دیدگاه استاد مرتضی ممیز

  • اشتراک گذاری:
17 مهر 1396 4535 0 طراحی لوگو

طراحی لوگو بدون پنهان بودن معنا و مفهوم در قلب خود، به جرات می توان گفت کاری کاملا بیهوده می باشد. یک طرح هر اندازه  زیبا باشد و بر اساس اصول مهم طراحی لوگو پیش رفته باشد،  اگر هدف یا شعار یک برند را به همراه نداشته باشد، ارزش چندانی در برندینگ ندارد. برای اثبات این حرف، قبلا در مورد معنا و مفهوم لوگوهای خارجی و داخلی صحبت کردیم. یکی از معروف ترین لوگوهای مطرح ایران، لوگوی سازمان استاندارد ایران می باشد. همه ی ما با شنیدن نام استاندارد، اولین چیزی که بخاطر می آوریم، لوگوی آن می باشد. اما سوال این است که آیا طراح این لوگو را می شناسید؟ بنظر شما این لوگو فقط از چند خط و منحنی ساده که کاملا اتفاقی کنار هم چیده شده اند بدست آمده است؟ ظریف گرافیک، در این مطلب قصد دارد در مورد داستان لوگوی های معروف از جمله لوگوی سازمان استاندارد که آثاری با ارزش از استاد مرتضی ممیز می باشند، مطالبی را بیان کند. پس با ما باشید.

طراحی لوگو

لوگوهای طراحی شده توسط مرتضی ممیز

لوگوی سازمان استاندارد ایران

مرتضی ممیز، پدر و بنیان گذار علم گرافیک در ایران، در سال 1364 طرحی را به عنوان لوگوی سازمان استاندارد ارائه دادند. همان طور که می دانید، لوگو در کنار زیبایی و سادگی، باید کاملا با معنا باشد و هویت بصری سازمان به شمار می آید. ممیز، برای نشان دادن معنا و مفهوم استاندارد، در لوگوی این سازمان از ISIRI که حروف اختصاری "Institute of Standard and Industrial Research of Iran" (موسسه ی استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران) می باشند، استفاده کردند. این لوگو را اگر  برعکس بخوانیم، نام ایران می باشد. لوگوی استاندارد را بخاطر بیاورید، این حروف را می توانید بینیند؟

مرتضی ممیز

اما جالب است بدانید، کادر اطراف ISIRI، اتفاقی انتخاب نشده و دلیل خاصی داشته است. از آنجا که داوری موسسه ی استاندارد، بر اساس تعیین حداکثر و حداقل ها می باشد، به همین خاطر ممیز در نظر داشته است تا کادری را اطراف حروف وسط طرح قرار دهد، که دو زاویه ی تیز و سمت دیگر دو منحنی وجود داشته باشد. اما این طرح از نظر سازمان استاندارد، خیلی ساده بوده و در نتیجه خطوطی به آن اضافه شده و در نهایت طرح فعلی استاندارد بدست آمده است.

لوگوی سازمان استاندارد

لوگوی آتش نشانی

لوگوی آتش نشانی ایران، یکی دیگر از آثار بسیار ارزشمند مرتضی ممیز می باشد. جالب است که اغلب به این لوگو و معنا و مفهوم آن توجه نداشته ایم. سال 1374 ممیز، لوگویی ساده و در عین حال با معنا را برای این سازمان طراحی کرد که دو رنگ سیاه و قرمز را بصورت هوشمندانه در کنار هم قرار داد. رنگ قرمز، نشان از شعله و آتش بوده و کادر سیاه رنگ که بر شعله ی آتش غلبه کرده و تسلط دارد، هدف این سازمان را نشان می دهد. طرحی بسیار ساده و در عین حال با معنا و تامل بر انگیز می باشد.

لوگوی آتش نشانی

لوگوی شهرداری تهران

تهران، در گذشته دروازه های زیادی داشته و استاد ممیز برای طراحی لوگوی شهرداری این شهر، سعی در نشان دادن دروازه های قدیمی آن داشته است. به گفته ی وی، از کنار هم قرار گرفتن دروازه ها، طرحی شبیه به گل بدست آمده که زیبایی را در کنار معنا و مفهوم، به طرح نهایی اضافه کرده است. تهران قدیم، دوازه دروازه داشته که برای سادگی طرح، از تعداد آنها کم شده است.

لوگو شهرداری تهران

لوگوی موزه رضا عباسی

رضا عباسی، نقاش مشهور دوره صفوی، یکی از اجداد مرتضی ممیز بوده است. در سال 1356، موزه ای به همین نام گشایش یافت و مرتضی ممیز، حروف نام رضا عباسی را به گونه ای پیچ و خم داد، که طرح نهایی زیبایی و معنا را در دل خود جا داده و لوگوی این موزه به شمار می رود.

لوگو موزه رضا عباسی

لوگوی سازمان چای ایران

با نگاهی کوتاه به لوگوهای طراحی شده توسط مرتضی ممیز، اولین چیزی که به ذهنمان میرسد، سادگی و زیبایی در کنار معنا و مفهوم می باشد. تعریف لوگو چیزی جز این سه ویژگی نیست. یکی از قدیمی ترین و ماندگار ترین لوگوهای ممیز، لوگوی سازمان چای ایران می باشد، که در سال 1337 طراحی شد. کنار هم قرار گرفتن برگ های چای، طرحی زیبا و ماندگار را بوجود آورد و به عنوان یکی از بهترین آثار طراحی لوگو استاد ممیز در پرونده ی هنری ایشان قرار گرفت.

لوگو سازمان چای

لوگوی سایپا

بارها لوگوی شرکت خودروسازی را دیده اید. اما آیا تا بحال به معنا و مفهوم آن فکر کرده اید؟ این لوگو، بخشی از زیبایی های بناهای آجری مراغه را در کنار لوگوی شرکت خودروسازی بنز قرار داده است. این لوگو در سال 1366 طراحی شده است و امروز به عنوان یکی از ماندگارترین آثار استاد ممیز شناخته شده است.

لوگو سایپا

با نگاهی کوتاه بر آثار طراحی لوگو استاد ممیز، متوجه اهمیت بالای معنا و مفهوم در کنار زیبایی و سادگی برای لوگو می شویم. شما به عنوان فردی که دستی در طراحی گرافیک دارد، تا چه اندازه به معنا و مفهوم لوگو توجه می کنید؟ ما در ظریف گرافیک، برای نشان دادن صداقت کاری و پایبند بودن به اصول طراحی و کاری، بعد از اتمام کار طراحی لوگو، فایل تشریح طرح و معنا و مفهوم آن را به مشتریانمان ارائه می دهیم. لوگوهای طراحی شده توسط ظریف گرافیک را می توانید از طریق منوی نمونه کارها مشاهده کنید.   

نظرات (0)

تو چی فکر می کنی؟

ارسال