مجوزها

طراحی بسته بندی خرما، اصولی که باید به کار بگیرید + نمونه کار

  • اشتراک گذاری:
24 شهریور 1400 5952 0 طراحی بسته بندی

خرما از جمله میوه هایی است که ارزش غذایی فراوانی دارد و مواد قندی بالایی حدود 70 درصد را دارا می باشد. از انواع فراورده های آن می توان به شیره خرما، لواشک خرما، شکلات منجمد خرما، سس، رب، ترشی، چیپس خرما، حلوای خرما، کلمپه، عصاره نوشابه و ... اشاره کرد. هر کدام از موارد فوق بسته به نوع جامد و مایع همانطور که در مقاله طراحی بسته بندی مواد غذایی که قبلا به آن اشاره شد بسته بندی های خاص خود را دارند.

طرح توجیهی و شیک بسته بندی خرما

از انواع خرما می توان به خرمای پیارم، خرمای مضافتی، خرمای گنتار، خرمای استعمران، خرمای شاهانی، خرمای زاهدی، خرمای کبکاب، خرمای ربی، خرمای خضراوی، و... اشاره نمود.

انواع طراحی بسته بندی خرما

خرما را می توان در دو نوع مختلف بسته‌بندی ها ارائه داد:

  • منگنه ای
  • چسبی

در نمونه بسته بندی خرما مضافتی میتوان این نمونه طرح را مشاهده نمود که قسمت های مختلف بسته با منگنه بهم متصل می شوند.

نمونه های چسبی را می توان به نمونه بسته بندی هایی اشاره کرد که کبریتی هستند و حالت کشویی جعبه در کاور یا رول بسته قرار می گیرد. این نوع بسته بندی ظاهری زیباتر نسبت به نوع منگنه ای دارد.

بسته بندی هایی که برای خرمای صادراتی مورد استفاده قرار میگیرد، نیازمند ظاهری جذاب و منحصر به فرد دارند که طراحی یک دست و یکپارچه داشته باشد. در این نمونه ها از منگنه و چسب استفاده نمی شود.

طراحی بسته بندی خرما

خرما را به صورت بسته های فله ای و کوچک هم میتوان عرضه کرد بسته های کوچک را می توان به نوع fishbone و بنام glovebox معرفی نمود.

خرماهای شیرین و شهد دار فله ای قالبا در جعبه های کارتنی بزرگ آماده و ارائه می گردد.

در طراحی بسته بندی خرما و یا انواع بسته بندی های خوراکی سعی کنید قسمتی را جهت قابل مشاهده بودن محصول برای مشتریان قرار دهید. مخاطب کالا و یا خوراکی های تازه را در بسته بندی های هرچه قابل مشاهده تر، بیشتر می پسندند و مهمتر اینکه همین کار کوچک و در ظاهر بی اهمیت میتواند به طور خاصی اعتماد مشتریان را به شما و محصول تان جلب کند.

طراحی جعبه خرما

جعبه خرما صادراتی

از بازارهای هدف خرمای ایران (بدون هسته) می توان استرالیا، نیوزلند، کانادا و کشورهای اروپای شرقی(لهستان و روسیه) و بخصوص بسته بندی خرما در اروپا (انگلستان، آلمان، هلند, سوئد و بخصوص طراحی بسته بندی خرما در سوئیس) را نام برد و در مقابل خرمای هسته دار ایران بیشتر برای ملت های اسلامی از جمله اندونزی، مالزی، هندوستان، پاکستان، کشورهای آسیای مرکزی، روسیه، اوکراین و کشورهایی از اروپای شمالی مانند سوئد، نروژ و دانمارک ارائه می شوند. این کشور ها که هر کدام به نوعی خاص، نیاز های خاصی از جامعه خود طلب دارند. طراحان حرفه ای ظریف گرافیک، شناخت و رفع این نیاز ها را با توجه به بیشترین نیاز یک جامعه، آن کشور و مردمان متفاوت از مردمان ایران را یکی مهم‌ترین وظایف خود میداند. ایران بدلیل داشتن قیمت و کیفیت مناسب مبادلات خرما خود، در میان کشورها از محبوبیت خاصی برخوردار است. از این رو شناخت کامل مشتری و بازار هدف و صد البته یک طراحی خاص میتواند نقشی کلیدی در افزایش فروش و از آن مهمتر رضایت مشتری داشته باشد.

همانطور که گفتیم مشتریان بازار خرمای ایران کشور های مسلمان و غیر مسلمان هستند. دو گونه متفاوت با حجم و محتویات مختلف را تقاضا دارند. بعنوان مثال در کشورهای عربی جعبه های خرما در حجم ها بزرگتر و از سوی دیگر کشورهای اروپایی تمایل به استفاده از خرما به صورت وعده ای و تهیه مقدار کمتری دارند. پس باید در این ممالک بسته بندی های خرما کوچک و به میزان نیاز روزانه مصرف کننده در نظر گرفت.

اصول رنگ بندی در طرح بسته بندی خرما

سعی کنید قبل از اقدام به هر کاری در زمینه طراحی فرهنگ مردم آن کشورها را در نظر بگیرید. وقتی یک طراح ایرانی برای جامعه خود و مردم که از نژاد و فرهنگ او هستند طراحی می کنید کاملا به ویژگی های خواستاری و نیازهای مشتریان واقف است. او مطمئنا بهتر می تواند در این زمینه گام بردارد و شروع به طراحی کند و در نهایت طرحی با خروجی مطلوب و رضایت بخش ارائه نماید. اما زمانیکه که هدف شما بازاری غیر از فرهنگ خودتان است، داستان فرق میکند.

در اینجا طراح موظف است تا با مطالعه، تحقیق و یا مشاهده کافی نمونه های مشابه درک خوبی از شخصیت و فرهنگ مشتری پیدا کند. این اطلاعات قرار است در زبان، لحن، ابعاد، شمایل و خیلی دیگر از ویژگی ها به داد بسته بندی شما برسد. اما بیشتر از همه قرار است به رنگ های بسته بندی شما کمک کند.

رنگ ها از انرژی و فرکانس های بالایی برخوردارند. نفرت، دوست داشتن، جذابیت یا چشمنوازی میتواند قبل از هر چیزی در طراحی گرافیکی بسته بندی شما به وضوح احساس شود. با دانستن این موارد شما قبل از شروع به طراحی 50 درصد راه را رفته اید و به مراتب از طراحان در زمینه کاری خودتان جلوتر خواهید بود.

بعنوان مثال چینی رنگ سفید، هندوستان رنگ سبز،ژاپن طلایی و نقره ای، مالزی طلایی و سبز، پاکستان سبز و نارنجی، سنگاپور رنگ زرد را به صورت سمبلیک نمادین استفاده می نمایند. پیشنهاد می کنیم هر چه به علاقه و فرهنگ ها بیشتر توجه داشته کنید موفق تر خواهید بود. توصیه ظریف گرافیک به شما قبل از طراحی بسته بندی خرما مطالعه روانشناسی رنگ در طراحی بسته بندی است .

 

هدف از صادرات خرمای بسته بندی چیست؟

  • معرفی خرمای صادراتی ایران به بازارهای جهانی

  • میتوان در زمینه ای غیر از صادرات نفتی به سود آوری قابل توجهی دست یافت

  • افزایش زمینه اشتغال از مرحله تولید تا فروش

  • ایجاد موقعیت مناسب در سطح بین المللی

طراحی و بسته بندی خرما

ضعف های بسته بندی و نگهداری در ایران

متاسفانه در ایران طراحی بسته بندی و همچنین حفظ و نگهداری خرما در بسته بندی در انبارها اصولی اجرا و رعایت نمی شود. یکی از دلایل اصلی آن میتواند کوچک بودن انبارهای نگهداری خرما باشد. همین اشکال مواقع زیادی باعث تلنبار شدن و ماندگی محصول و در نهایت دور ریز شود.

سعی کنید در طراحی بسته بندی خرما و یا کلیه خوراکی ها و محصولات در درجه اول از طراحی سبز (قابل بازگشت به طبیعت-قابلیت تجزیه شدن) و یا بسته بندی هایی که قابلیت استفاده از آن ها را مشتریان به شیوه های مختلف داشته باشند را ارائه نمود. به بیانی دیگر بسته بندی هایی را ارائه نمایید که ارزش افزوده داشته باشند.

ابعاد بسته بندی خرما

ابعاد کارتن خرما برای مصارف و تعداد خرما در هر جعبه مختلف و متفاوت است. شما می توانید در انواع کارتنی بزرگ، کوچک جهت مصارف روزانه و یا متوسط جهت مصارف دوره ای طراحی نمایید.

بسته بندی رطب مضافتی و ابعاد کارتن خرما

کلام آخر

می توانید در ادامه از نمونه های طراحی بسته بندی دیدن نمایید. ما در ظریف گرافیک همواره تلاش میکنیم تا خدمات طراحی و تبلیغاتی را با بهترین حالت ممکن و در کمترین زمان به شما عزیزان ارائه نماییم.

نظرات (0)

تو چی فکر می کنی؟

ارسال