مجوزها

طراحی بسته بندی ادویه جات: 5 نکته کلیدی + نمونه کار

  • اشتراک گذاری:
24 شهریور 1400 3934 0 طراحی بسته بندی

ادویه جات طعم دهنده و رنگ دهنده های جدیدی نیستند اما هنوز که هنوزه طرفداران زیادی داشته و در هر آشپزخانه ای از محبوبیت خاصی برخوردار هستند. ادویه نه تنها در طعم دهی و رنگ دهی کاربرد داشته بلکه برای نگه داری و حفظ محصولات غذایی استفاده می‌شود. علاوه بر صنایع غذایی، ادویه جات در سلامت و بهداشت نیز مفید هستند. هرچند ادویه‌ای که ارزش خود را به خوبی توسط طراحی بسته بندی با کیفیت اثبات نکند، مورد استقبال زیادی قرار نخواهد گرفت. در این مطلب ما به سراغ استاندارد های یک طراحی لیبل و جعبه بسته بندی ادویه مطلوب می‌رویم. با ظریف گرافیک همراه باشید.

بیشترین صادرات و واردات این محصولات در قاره آسیا و بخصوص در کشورهای هند، چین و البته ایران صورت گرفته و می‌گیرد. به دلیل متقاضی و مصرف کنندگان زیاد، ادویه جات توانسته‌اند توجه تولید کنندگان و صادرت کنندگان زیادی را جلب کنند و این موضوع باعث شده تا در این حوزه رقیبان خود را پیدا کند.

انواع-ادویه-جات-و-چاشنی-ها

در این وضعیت، تنها برندگان چنین رقابتی کسانی هستند که نه تنها ادویه ای مرغوب عرضه می‌کنند بلکه آن را با همان کیفیت معرفی می‌کنند.

برای همین است که علاوه بر کیفیت خوب محصولات، اهمیت طراحی بسته بندی آن نیز طی این سال ها به بیشترین حد خود رسیده است. چون یک بسته بندی خلاقانه و با کیفیت است که می‌تواند در قفسه یک فروشگاه، محصول شما را به سادگی از رقبایتان متمایز کند.

 

در ادامه به پنج اصل یک بسته بندی ادویه با کیفیت می‌پردازیم:

 

  1. جنس بسته بندی ادویه خود را هوشمندانه انتخاب کنید

هزینه بسته بندی ادویه نباید از محتویات خود ادویه بیشتر شود تا باعث افزایش زیاد قیمت محصول نگردد. چون در مصارف خانگی و دائمی، قیمت بالا هیچوقت به صرفه نیست. از طرفی دیگر یک بسته بندی خلاقانه ادویه می‌تواند تاثیر زیادی در فروش شما داشته باشد. اما بهترین بسته بندی برای انواع ادویه ها چه از نظر قیمت و چه از لحاظ کیفیت چیست؟

 


در ادامه با بهترین و البته به صرفه ترین بسته بندی های مناسب برای ادویه آشنا می‌شویم:

بسته بندی آویز ادویه (ترکیب پلاستیک و کاغذ)

قیمت پایین و سرعت بسته بندی بالا از دلایل محبوبیت این نوع بسته بندی در ادویه است. ابعاد و ضخامت بسته بندی سلفون و نایلون های پلاستیکی در چاپ از تنوع بالایی برخوردار است.

Spice packaging design

بسته بندی بصورت پاکت سازی سلفون نیز در انواع مختلفی به چاپ می‌رسد. پاکت بسته بندی ادویه جات نسبت با باقی بسته بندی ها از قیمت پایینی برخوردار است که می‌تواند برای تولید کنندگانی با سرمایه پایین انتخابی فوق العاده باشد.

 

بسته بندی کاغذی ادویه

استفاده از مقوا و کاغذ بعنوان بسته بندی در ادویه چیز جدیدی نیست! اما کیفیت جنس بسته بندی، طراحی و چاپ آن هر روزه در این صنعت بهبود پیدا می‌کند. حالا به لطف تکامل طراحی، کیفیت چاپ این بسته بندی می‌تواند با کیفیتی بالا و در انواع کیفیت کاغذ و ضخامت تولید شود.

البته به علت چربی ادویه جات و چاشنی ها قبل از قرار گرفتن در این بسته بندی ابتدا آن ها را درون پلاستیکی شفاف می‌ریزند.

ایده بسته-بندی ادویه خلاقانه

بسته بندی کاغذی هنوز نسبت به بسته بندی آویز هزینه بالاتری دارد اما اگر تعداد سفارش شما بالا نیست این نوع بسته بندی می‌تواند گزینه مناسبی باشد.

 

بسته بندی پت ادویه

برخلاف بسته بندی کاغذی این بسته بندی، حدودا در 2 دهه اخیر باب شده که بخصوص در ادویه ها دیده می‌شود. محبوبیت کنونی این نوع بسته بندی تا حد زیادی بخاطر آسانی بسیار زیاد در مصرف محتویات آن است. برای این بسته بندی، عموما لیبل پشت چسب دار طراحی می‌شود. بسته بندی پت نیز در اندازه و طرح های مختلف و بصورت اختصاصی تولید و عرضه می‌شود.

Packaging design and spice label

بسته بندی سلفون ادویه

بسته بندی سلفونی نمونه یک بسته بندی ادویه جذاب بوده و یکی از محبوب ترین نوع بسته بندی‌ها می‌باشد. بسته بندی سلفون معمولا به صورت تناژ به فروش می‌رسد. این بسته بندی با وجود جلوه خوب خود در تعداد بالا مقرون بصرفه بوده و می‌تواند در عین حال تاثیر مستقیم و بسزایی در فروش شما داشته باشد.

هرچند ظریف گرافیک این نوع بسته بندی را برای شروع کار تولید کننده یا صادر کننده توصیه نمی‌کند. لازم به ذکر است که قیمت چاپ این بسته بندی به ازای هر رنگ جدید بیشتر می‌شود.

هر یک از این بسته بندی ها قیمت های خاص خود را داشته و بسته به نوع عرضه متفاوت هستند.

برای محصولاتی مثل ادویه‌جات که طعم و شکل های گوناگونی دارند، جنس درست یک بسته بندی با طراحی خلاقانه و متفاوت می‌تواند تاثیر زیادی در فروش محصول داشته باشد. البته برای ادویه های با ارزشی مثل زعفران می‌توانید به سراغ بسته بندی های گران‌تری مثل شیشه و کریستال بروید. از آنجایی که زعفران با اختلاف گرانترین ادویه جهان می‌باشد، طراحی بسته بندی زعفران نیز باید به شکل خیلی متفاوت‌تری نسبت باقی ادویه جات انجام شود. همچنین برای این ادویه ما استفاده از لیبل را پیشنهاد نمی‌کنیم.

نمونه لیبل و بسته بندی ادویه جات و زردچوبه

ظریف گرافیک توصیه می‌کند بسته بندی ادویه جات را با قیمت های مناسب عرضه کنید. استفاده از ظرف‌های پت بهترین نوع است که از آن ارزان تر می‌توان سراغ بسته بندی های آویز رفت که خرید آن برای مشتریان بسیار مقرون به صرفه است.

 

1. از خلاقیت بهره بگیرید!

بسته بندی استاندارد به معنای یک بسته بندی تکراری نیست. در واقع تنها یک بسته بندی خلاقانه ادویه و متفاوت نسبت به دیگر رقباست که باعث جلب توجه مخاطب شما می‌شود، پس از شکستن قوانین تکراری در بسته بندی نترسید. متفاوت بودن تا زمانی که به چارچوب محصول شما آسیبی وارد نکند می‌تواند در فروش شما تاثیر مستقیم داشته باشد.

نمونه-بسته-بندی-زعفران

2. ماهیت یک بسته بندی ادویه را داشته باشد.

یک بسته بندی ساده و زیبا ادویه علاوه بر جلب توجه باید نزد مخاطب خود به خوبی معرفی شود. با اینکه که گفتیم خلاقیت در بسته بندی ادویه به فروش شما کمک بسزایی می‌کند اما باید در نظر داشت که شکستن چارچوب های اصلی یک طرح که تشخیص هویت و ماهیت محصول را دشوار کند، کار هوشمندانه‌ای نیست.

 

3. ساده طراحی شود.

شلوغی بیش از اندازه در بسته بندی نه تنها به زیبایی طرح شما کمکی نمی‌کند بلکه باعث گم شدن و فراموشی پیام اصلی محصول می‌شود. اما سادگی تنها شامل طراحی بسته بندی بندی نمی‌شود. بسته بندی مطلوب باید در استفاده نیز آسان باشد. بسته بندی ادویه ای که به سادگی و به سرعت باز شده و مصرف می‌شود می‌تواند به خریدار تجربه خوبی از خرید خود انتقال دهد.

طراحی-بسته-بندی-ادویه-جات-ساده

4. رنگ هایی مرتبط با محصول خود انتخاب کنید.

رنگ طراحی بسته بندی و لیبل تاثیر زیادی در زیبایی آن دارد. در بسته بندی ادویه معمولا از رنگ خود ادویه و دیگر رنگ های مایل به تیره استفاده می‌شود. بعنوان مثال در طراحی بسته بندی زعفران استفاده از رنگ های قرمز، زرد و طلایی بعنوان رنگ زعفران معقول‌تر از رنگارنگ کردن بسته بندی است. اما اگر چند ادویه مختلف را با هم عرضه می‌کنید بهتر است از رنگ های هر ادویه در بسته بندی استفاده کنید.

 

اگر تولید کننده یا صادر کننده هستید و میخواهید فروش خود را افزایش دهید، طراحی بسته بندی می‌تواند بهترین گزینه برای یک سرمایه گذاری بلندمدت باشد. استودیو و شرکت طراحی ظریف گرافیک در این راستا فعالیت کرده و آماده انجام انواع سفارشات بسته بندی و طراحی لوگو به خصوص در زمینه ادویه جات و چاشنی ها می‌باشد. برای مشاهده نمونه بسته بندی ادویه جات میتوانید در بالای صفحه بخش نمونه کار های سایت مراجعه کنید.

 

دانلود کاتالوگ نمونه کارهای ظریف گرافیک

دانلود

نظرات (0)

تو چی فکر می کنی؟

ارسال