مجوزها

هویت بصری چیست و چرا برای هر برندی یک ضرورت است؟

 • اشتراک گذاری:
20 شهریور 1400 3585 0 هویت بصری

هر کسب و کاری با ویژگی های خاصی به جامعه معرفی می شود. این ویژگی ها هر یک از مشاغل را از دیگر مشاغل هم رده متمایز می سازد که به آن هویت بصری می گوییم. با طراحی هویت بصری می توان به رفتار های سازمانی جهت داد. اما چطور میتوان هویت بصری را ایجاد کنیم که نقصی در آن نباشد؟ هویت بصری قدرتمند را چطور می توان شکل داد؟ ظریف گرافیک شرح کاملی در این رابطه ارائه خواهد کرد، تا پایان همراه ما باشید.

طراحی حرفه ای هویت بصری در ظریف گرافیک

تعریف هویت بصری

گاه دیده می شود تعریف مشترک بین برند، برندینگ و هویت بصری ارائه می شود که این موضوع به کلی اشتباه است. دقت داشته باشید هریک از موارد فوق تعاریف مختلف دارند. درکی که جامعه و حتی دنیا از یک سازمان یا شرکت دارند را برند می گوییم. به فعالیت های سازمان که برند را شکل می دهد، برندینگ یا برندسازی گوییم و در نهایت هویت بصری تمامی عناصر برند را پوشش میدهد که برند با آن ها ایجاد شده است تا تصویر سازی خوبی در ذهن مخاطب از سازمان داشته باشد.

اگر دقت داشته باشید هنگامی که یک فرد عادی وارد رستوران یا هتلی شود، چندان مورد توجه پرسنل و مدیریت مجموعه قرار نمیگیرد. اما اگر یکی از سوپر استار ها وارد مکانی شود همه با افتخار و تشریفات، پذیرای حضورش خواهند شد. بنظرتان دلیل چیست؟ علت هویتی است که برای افراد در جامعه، متفاوت تعریف شده است. سوپر استار به نوعی با حرفه، استایل، جایگاه و محبوبیت اجتماعی هویت بصری را ایجاد کرده است که در هرکجا شناخته شده و مورد توجه قرار می گیرد. اما یک فرد عادی به جنبه ظاهری، هیچ وجه تمایز شاخصی نسبت به سایر افراد ندارد که بتوان به آن هویت بصری گفت.

با توجه به تعریف بالا اکنون بهتر می توان تعریف کاملتری از هویت بصری ارائه داد. آنچه را که مخاطب در نگاه اول از یک برند می بیند با کیفیت محصول و خدمات مرتبط می سازد که هویت بصری و یا به انگلیسی (Visual Brand Identity) شکل می گیرد. این هویت بصری هرچقدر قدرتمند باشد باعث وفاداری مشتری خواهد شد و مجموعه به عنوان یک برند به مخاطب معرفی می شود.

هویت بصری مک دونالد

ایجاد هویت بصری قدرتمند برای سازمان

قبل از هر چیز باید بدانید در چه جایگاهی هستید و چه می کنید. بهتر است سوالاتی از خود بپرسید که در شکل گیری این هویت بسیار کارآمد خواهد بود.

 1. این کسب و کار چه اهداف و استراتژی هایی دارد؟
 2. باورهایتان چیست؟
 3. ویژگی های خاص برند سازمانی تان چیست؟
 4. آیا وجه تمایزی با دیگر رقبا دارید؟
 5. چه چیزی در کسب و کار باعث محبوبیت آن شده؟

با این حال بهتر است تعریفی از برند خود داشته باشید سپس اقدام به ایجاد هویت بصری نمایید. اما اگر تعریف و یا توضیح شفاف و خاصی ندارید، ایرادی ندارد. ظریف گرافیک در این زمینه با ارائه مشاوره و دریافت اطلاعات لازم، هویت بصری قدرتمند تجاری یا سازمانی شما را شکل می دهد. ظریف گرافیک با ایجاد شفافیت در زمینه های ذیل با مشارکت صاحبان مشاغل به توسعه یک برند می پردازد:

 • علت و چرایی آغاز کار
 • رسالت و ارزش های یک سازمان
 • وجه تمایز شما از دیگر سازمان یا شرکت ها
 • آنچه که باعث محبوبیت یک کسب و کار می شود
 • سه ویژگی خاص برای توصیف سازمان از سوی مخاطب
 • سه ویژگی برای توصیف سازمان از دیدگاه خود برند

پس از یافتن پاسخ این موارد می توان به ساخت هویت بصری کسب و کارتان پرداخت.

هویت بصری اینستاگرام و یوتیوب

پایه های مهم شکل گیری هویت بصری

هنگامی هویت بصری یک سازمان یا کسب و کار قدرتمند شکل می گیرد که از پایه خوب تعریف شده باشد. در واقع فوندانسیون های قوی باعث می شود هویت سازمانی بهتر عمل کند. اما آیا می دانید با ایجاد هویت بصری می توان کسب و کاری را ارتقا بخشید؟ چه عواملی کمک می کنند تا هویت بصری یک سازمان گسترش یابد؟ چه چیزی کمک می کند پایه های سازمان برای ایجاد هویت بصری اماده باشد؟ سوالات فوق از جمله سوالات کلیدی هستند که کمک می کند هویت مستحکم تری برای کسب و کار تعریف کنید.

فونت ها

در انتخاب فونت ها در محتوای برندینگ را به گونه ای هوشمندانه انتخاب کنید. دقت داشته باشید فونت ها را می توان در ابعاد مختلف کلاسیک و سنتی (serif)، مدرن و بدون شکستگی (san serif)، فونت های لوکس و زنانه (script) و فونت هایی که شما را جسورانه(display) به نمایش می گذارند. دقت داشته باشید، فونت ها به گونه ای هوشمندانه در ذهن مخاطب تاثیر می گذارند پس در انتخاب آن دقت نظر لازم را داشته باشید.

تفاوت لوگو و هویت بصری

انتخاب رنگ

اما دنیای قدرتمند رنگ ها که عنصری جدی و مهم در ایجاد هویت بصری کسب و کار است.  طراحان به گونه ای هنرمندانه از رنگ ها و استراتژی های خاص آن استفاده می کنند و با تضادها، هارمونی و هماهنگی های متناسب آن ها را در کنار یکدیگر به کار میبرند. هر رنگ تعریف خاصی دارد که از نظر روانشناسی تاثیرات مختلف بر مخاطب می گذارد که روانشناسی برخی رنگ ها به شرح زیر است:

 • مشکی: رنگی قابل اعتماد، درن و لوکس است که نمی توان هیچ رنگی را رقیب آن دانست.
 • صورتی: شاید بیشتر این رنگ را برای بانوان و کودکان به کار برده اند و مختص گروه مؤنث شده است. رنگی لوکس و لطیف است.
 • بنفش: یکی از رنگ های فاخر و سلطنتی که در هر زمینه ای استفاده شود، جنبه های لاکچری بودن خود را به وضوح به نمایش میگذارد.
 • آبی: یکی از رنگ های ارام بخش و قابل اعتماد رنگ آبی است. اگر می خواهید طرفداران بسیاری را از آنِ خود کنید ظریف گرافیک توصیه میکند از این رنگ در طراحی ها استفاده کنید.
 • زرد: رنگی است که مایه هیجان، کشف استعداد و ایجاد خلاقیت می شود. می توانید از این رنگ برای سازمان های آموزشی، رستوران ها و دیگر مچموعه ها که این رنگ را مورد توجه قرار می دهند استفاده کرد.
 • قرمز: شور و هیجان را می توانید در این رنگ بیابید. هرچه این رنگ در دل سازمان بیشتر بدرخشد شادابی و جوانی را بیشتر القاء خواهد کرد.

اجزای هویت بصری

و بسیاری از رنگ های دیگر که دنیایی از انرژی و ناگفته ها در پسشان نهفته است. طراحان گرافیک با آشنایی کامل به این رنگ ها، قانونمندانه از آن ها در ایجاد هویت بصری استفاده می کنند که آن را ارزشمند خواهد کرد.

فرم و شکل لوگو

ظریف گرافیک در این زمینه قبل از هرچیز به اهداف، مخاطبان و نوع فعالیت سازمان اهمیت ویژه می دهد. بهتر است بدانیم قرار است برای چه برندی طراحی لوگو را انجام دهیم. لبه های تیز، دایره ای، صاف و غیره در طراحی لوگو حرفه ای سازمان می توانند جهت فکری مخاطب را تعیین کنند. اما چطور می توان با چند خط پیامی را به مخاطبان انتقال داد:

 • طراحی لوگو های دایره ای: اشکال دایره ای شکل حامل پیام های انعطاف، صمیمیت و قابلیت انطباق است.
 • طراحی لوگو چهار یا سه ضلعی: طراحی لوگو با این اشکال هیچ انعطاف و احساسی در ان ها نهفته نیست و تنها قدرت و اقتدار است که خودنمایی می کند. بهتر است رنگی در خور برای آن ها در نظر گرفت تا تاثیر گذاری آن بیش از پیش افزایش یابد.
 • طراحی لوگو با خطوط صاف: هرچقدر خطوط صاف عمودی در لوگو بیشتر مشاهده شود نشانه های قدرت و مردانگی را بیشتر القا می کند و این خطوط اگر افقی باشند آرامش و امنیت را میرسانند.

لوگوی برند

به جرات می توان گفت آرم یا همان لوگو، به منزله نمای بیرونی سازمان است. بهتر است برای طراحی لوگو قدرتمند با طراحان گرافیک خبره مشورت کنید از ایشان بخواهید بهترین ها را با توجه به موقعیت و اهداف سازمان ارائه نمایند. ما در تیم طراحی لوگو ظریف گرافیک مواردی را زیر ذره بین قرار می دهیم که برای ایجاد ساختار دقیق و هدفمند لازم و ضروری است.

 1. یک طراحی لوگو حرفه ای باید بران باشد تا در عین سادگی، ارزش های یک سازمان را بیان کند.
 2. جذابیت های بصری خاص خود را داشته باشد.
 3. طراحی لوگو با توجه به بازار هدف، رقبای تجاری داخلی و خارجی و استراتژی های طولانی مدت
 4. می توان در برخی لوگو ها رگه هایی از نوع فعالیت را نشان داد که مخاطب با دیدن آن پی به نوع فعالیت ببرد.
 5. طراحی لوگو ریسپانسیو – این نوع لوگو ها را می توان در ابعاد مختلف بدون افت گیفیت استفاده کرد از کوچکترین تا بزرگترین ابعاد

طراحی سایت و ایمیل

اولین جایگاهی که هویت بصری یک کسب و کار را به مخاطب نشان می دهد سایت است. اگر از جمله مشاغلی هستید که فعالیت و فروش آنلاین دارید، بهتر است در شبکه های اجتماعی، وبسایت و غیره با رنگی و گرافیک واحد ظاهر شوید.

اهمیت بصری برند

ایمیل های تبلیغاتی بهترین راه برای جذب مخاطب است، بهتر است در طراحی این ایمیل ها از جذابیت و زیبایی های طرح غافل نشوید. ایمیل ها را کوتاه و خلاقانه طراحی کنید و به طور خلاصه از متون استفاده کنید.

طراحی بسته بندی و کارت ویزیت

برخی مشاغل برای فروش و خدمت رسانی به جامعه باید از طراحی بسته بندی برای محصولات فیزیکی خود استفاده کنند. با این حال طراحی بسته بندی حرفه ای بهترین راه برای جذب مشتری است. حتی اگر بهترین برند باشید و محصولات با کیفیت ارائه دهید، تا زمانیکه در چشم مخاطب خوش ظاهر نشوید و مورد قبول نباشید، ارزش محتویات درک نخواهد شد.

عناصر هویت بصری

کارت ویزیت یکی دیگر از عوامل هویت بصری است که در مخاطب تاثیر گذار است. بهتر است ساده طراحی شود و اطلاعات به قدر نیاز مخاطب در دسترس قرار گیرد. ظریف گرافیک در این زمینه توصیه می کند اگر لوگو را در یک طرف و اطلاعات و مشخصات را در طرف دیگر بگنجانید بهترین طرح را خواهید داشت.

طراحی هویت بصری در ظریف گرافیک

آنچه که باعث می شود در اذهان بمانید و تصویری خوش از یک برند را در سطحی گسترده بجای بگذارید هویت بصری برند است. ظریف گرافیک در این زمینه تلاش می کند تا چیستی و رسالت کسب و کارتان را به روشنی و وضوح برای مخاطب به نمایش بگذارد. یکی از عوامل هدفمند و تاثیر گذار که می تواند سالیان سال آثار آن باقی بماند هویت بصری است که باید مطابق با استاندارد ها و نیاز کسب و کار ایجاد شود. در صورتی که می خواهید سازمان خود را به گونه ای ساده و جذاب معرفی کنید می توانید با شماره های ظریف گرافیک تماس حاصل نمایید تا برند سازمان شما را با هویتی متفاوت توسعه دهیم.

دانلود کاتالوگ نمونه کارهای ظریف گرافیک

دانلود

نظرات (0)

تو چی فکر می کنی؟

ارسال
09331003288