مجوزها

هر آنچه که باید در مورد یک طراحی برند بوک اختصاصی بدانید!

 • اشتراک گذاری:
9 فروردین 1400 3372 0 هویت بصری

برند بوک در واقع یک اصطلاح عامیانه است و واژه تخصصی نیست. گاه به برند بوک Brand Bible، Brand Manual و Style Book نیز گفته می شود. اما به صورت تخصصی در مدیریت حرفه ای بین المللی برند بوک، دفترچه راهنمای هویت بصری برند یا راهنمای هویت شرکت نامیده می شود. کشور های انگلیس، آمریکا، استرالیا و نیوزلند به آن Brand CI Guide می گویند. اما به طور کلی در ایران با نام برند بوک شناخته شده است. در این مطلب همه چیز را درباره برند بوک این اصلاح به شرح توضیحات و ارائه اطلاعات مفصل در این زمینه خواهیم پرداخت. با ظریف گرافیک بمانید.

روش های طراحی برند بوک رایتل و ایرانسل

برند بوک چیست؟

دفترچه راهنمای برند یا برند بوک تمامی عناصری که در طراحی یک برند بکار گرفته شده اند را شامل می شود. سندی که به طور یکپارچه برند را به مخاطبان خود به طور دقیق و همراه با جزئیات توضیح می دهد. اطلاعاتی در زمینه طراحی لوگو حرفه ای، انتخاب رنگ، انتخاب فونت ها، طراحی وبسایت، آیکن های برند، اوراق اداری، ارتباطات، اهداف سازمان، چشم انداز ها، نوع مخاطبین و غیره (در ادامه به شرح کامل آن خواهیم پرداخت) را در دفترچه راهنمای برند یا برند بوک خواهید یافت.

هویت برند در برند بوک چگونه تعریف می شود؟

شخصیت شرکت را هویت برند می نامند که در آن ماموریت و چشم انداز ها (Mission, Vision)، وجه تمایز و ارزش های سازمانی تعریف می شود. تمامی عناصر کلیدی و مهم در یک برند با برند بوک به مخاطب معرفی می شود که تفکرات برند را اظهار می دارد. تمامی عناصری که در برند بوک تعریف می شوند ممکن است در دراز مدت دستخوش تغییرات شوند و نیاز به، به روز رسانی داشته باشند. این به روز رسانی ها در راستای اصول و چهار چوب کلی هویت بصری برند اعمال خواهند شد. هویت سازمان در اهداف و نوع مشتریان شکل می گیرد که از سوالات زیر برای کسب اطلاعات در این زمینه استفاده می شود:

 • چه مخاطبی قرار است از کالا یا خدمات استفاده کند؟
 • وجه تمایز شما با دیگر رقبا چیست؟
 • تن صدا و لحن برند با جامعه دوستانه، صمیمانه، رسمی، جدی، فانتزی، متعارف و یا غیر متعارف است؟
 • چگونه می توانید هویت و چشم انداز ها را در هویت برند به نمایش بگذارید؟

راهنمای هویت بصری برند

اهمیت طراحی برند بوک یا برند بوک نویسی

انتخاب نام برند بسیار مهم است در پی آن طراحی نشان تجاری از اهمیت بالایی برخوردار است. در بازار های رقابتی داخلی و بین المللی مهم است که متقاعد کننده و موفق ظاهر شوید. همانطور که می دانید در تمامی عرصه ها، رقابت تنگاتنگ و تخصصی انجام می شود از این رو بزرگ ترین شرکت ها با چالش ها و مخاطبان بیشتری روبرو هستند. از این رو رفتار حرفه ای برند کمک می کند که در تمام میادین موفق و پیروزمندانه حضور یابد. ایجاد تغییرات در لوگو همواره با انتقادات و یا حمایت هایی روبرو است که بی برو برگرد برند باید از آن ها تبعیت کند. به عنوان مثال تغییرات لوگوی Gap حجم زیادی از نارضایتی های مخاطبان را به نبال داشت که در پی آن در نهایت به طرح اولیه شرکت رجوع شد.

برند بوک نویسی در مشهد

اکنون با برند بوک نویسی می توان توضیحات و شرح کامل اطلاعات برند را به مخاطبین ارائه نمود. در دهه های گذشته تنها راه معرفی برند کارت های ویزیت، تبلیغات رادیو و تلویزیون بود اما امروزه رسانه های تبلیغاتی پا را فراتر گذاشته و در زمینه های گسترده تری مشغول به فعالیت هستند. برای معرفی برند می توان از شبکه های اجتماعی، وبسایت، اپلیکیشن، ایمیل مارکتینگ، فیلم ها و غیره استفاده کنید که با کیفیت و الگو های متفاوتی متناسب با رنگ، فونت و طراحی های اختصاصی برند انجام می شود.

عناصر مهم در یک برند بوک حرفه‌ای

در صورتی که قصد دارید برند بوک تخصصی شرکت یا سازمان خود را داشته باشید باید همه موارد و نکاتی که در ادامه به آن می پردازیم را برای داشتن بهترین دفترچه راهنمای هویت بصری شرکت در نظر بگیرید.

لوگو

اولین چیزی که مورد توجه مخاطبین قرار می گیرد لوگوی برند است که بیشترین ارتباط را با جامعه برقرار می کند. بهتر است طراحی لوگو تخصصی و حرفه ای انجام شود، انتخاب رنگ، جایگذاری المان ها، تگ لاین، چهارچوب ها و فونت ها به گونه ای باشند که در مدت زمان کوتاه ناچار به اعمال تغییرات در نشان تجاری نشوید.

چگونه برند بوک بنویسیم

تایپوگرافی

برند ها اصولا از دو فونت اختصاصی با رنگ های متفاوت استفاده می کنند که معمولا در تبلیغات، طراحی های گرافیکی، تبلیغات محیطی، دیجیتالی، وبسایت، شبکه های اجتماعی و دیگر موارد مورد استفاده قرار می گیرد. دقت داشته باشید تنوع و تعدد فونت به هیچ وجه در برندیگ قابل قبول نیست از این رو بهتر است در برند بوک از دو فونت در هویت بصری برند بیشتر استفاده نشود.

پالت رنگ

پالت رنگ در برند بوک شامل معرفی:

 1. رنگ لوگو
 2. رنگ زمینه
 3. رنگ متون و دیگر عناصر
 4. رنگ های ثانویه

می باشد. پالت رنگی که در لوگو استفاده می شود نام و کد رنگ ها را با مود های RGB، CMYK و HEX مشخص می شود. رنگ هایی که برای متن، خطوط و سایر عناصر بکار گرفته می شود رنگ های پشتیبان و رنگ هایی که لوگو مجاز به تغییر در آن ها است اعم از زمینه سیاه، سفید و شفاف را تغییرات رنگ گوییم.

نام شرکت یا سازمان به صورت اختصاری

می توان از نام های اختصاری برند در طراحی لوگو استفاده کرد به عنوان مثال شرکت کوکاکولا از کلمه Coke استفاده می کند.

تگ لاین

شاید عبارت های کوتاه برندینگ را تا کنون در پایین لوگو مشاهده کرده باشید. جمله معروف نایک Just Do It، برند همراه اول، هیچکس تنها نیست. به این عبارات کوتاه که هدفمند استفاده می شوند برچسب یا تگ لاین گفته می شود.

روش برند بوک نویسی در ظریف گرافیک

Mission و  Vision

چرا شرکت شما به وجود آمده است؟ ماموریت و چشم انداز برند چیست؟ آیا می خواهید تحولی در جهان ایجاد کنید یا در سطح محدود به فعالیت بپردازید.

مخاطبان برند

برای چه گروه و هدفی به صحنه آمده اید؟ چه نیازی را برآورده می کنید؟ کالا یا خدمات شما راهگشای چه مشکلاتی است؟

موارد قابل استفاده

استفاده از رنگ بندی ها، لوگو و فونت ها برای ست اداری از جمله کارت ویزیت، سربرگ ها و یا چاپ تی شرت، کلاه، طراحی بسته بندی و دیگر موارد تبلیغاتی.

موارد غیر قابل استفاده

در برخی موارد هرگز نباید رنگ لوگو، فونت ها و زمینه عوض شود از این رو در برند بوک این موارد حتما باید قید شوند تا رنگ های تعریف نشده استفاده نشود.

عکس و تصاویر

در این زمینه برخی برند ها نوع عکاسی و تصویر گری منحصر به خود را دارند. زاویه عکس، سوژه ها، رنگ و موضوعات خاص به گونه ای به تصویر کشیده می شوند که در هر کجا دیده شوند، به راحتی می توان پی برد متعلق به کدام برند است. در توضیحات تصاویر برند بوک تمامی اطلاعات از نحوه عکاسی و موضوعیت به همه جوانب پرداخته می شود.

طراحی برند بوک کاله در شهر مشهد

آیکن ها

متاسفانه برخی طراحان گرافیک برای آیکن های برخی برند ها از تمپلت های آماده و نمونه های رایج استفاده می کنند که در برندینگ، کاملا غیر حرفه ای و قابل تشخیص است. دقت داشته باشید آنچه در برند بوک مدنظر است، عناصر و ویژگی هایی است که تنها مختص به یک شرکت است و به صورت یونیک ارائه می شود. با این حال آیکن هایی که در تبلیغات، وبسایت، شبکه های اجتماعی و دیگر موارد استفاده می شود از دیگر آیکن ها متمایز است و به صورت اختصاصی در برند بوک (دفترچه راهنمای هویت بصری برند) پرداخته می شود.

شخصیت و ارزش های برند

می توانید از چند مشخصه و ویژگی برای توصیف برند استفاده کنید مانند کلاسیک، مدرن، گرم و صمیمی، رسمی، دوستانه و غیره. همچنین اقدامات و تصمیمات مهم را با مخاطبین خود در میان بگذارید و ارزش های خود را بیان کنید تا پرسنل و تیم های کاری هم راستا با آن حرکت کنند.

مهم ترین موارد در طراحی دفترچه هویت بصری اسنپ

نشانه های بصری و گرافیکی مهم برند چیست؟

برای برند سازی همانطور که گفته شد کلیه ساختارها هدفمند و با یک استایل ارائه می شوند که در برند بوک به همه موارد زیر باید اشاره شود:

 1. لوگو، رنگ بندی، اندازه و تغییرات آن به مرور زمان
 2. پالت های رنگی
 3. شاخصه های مهم در تبلیغات محیطی و بیلبوردها
 4. ست اداری
 5. دستورالعمل های عکاسی
 6. رنگ بندی خودروهای سازمانی
 7. لباس پرسنل
 8. دکوراسیون داخلی
 9. آیکن ها، بافت ها و ساختار های اختصاصی
 10. طراحی و پروژه های چاپی یا تحت وب
 11. بروشور و طراحی کاتالوگ ها
 12. تابلو های اصلی و نمایندگی های انحصاری
 13. تابلو های راهنما
 14. ساختار همایش ها و سمنیار ها
 15. پرچم های تبلیغاتی و تشریفاتی
 16. تیزر های تبلیغاتی و ویدئوها
 17. زیرنویس های تبلیغاتی و کپشن نویسی

چگونه دفترچه برند بوک طراحی کنیم

طراحی برند بوک را به چه کسانی بسپاریم؟

تیم طراحی و ساخت برند بوک متشکل از دپارتمان بازاریابی و برندینگ است که تیم های مدیریتی در تهیه، توسعه، بازنگری و تدوین آن نقش کلیدی دارند. از طرفی طراحان گرافیک و کپی رایتر ها در برند بوک نقش خطیری را بر عهده دارند. جهت برند بوک نویسی برای توسعه و بهبود استانداردها اغلب از مشاوران و متخصصان بازاریابی و شرکت های بازاریابی نیز برای همکاری دعوت می شود. زیرا نحوه تحلیل و تجربیات سایر برند ها در این زمنیه نکات ارزشمندی را ارائه می کند که در بهبود فعالیت های آتی اثرگذار است.

آیا شما هم برای شرکت و یا برند خود نیاز به برند بوک حرفه‌ای و اختصاصی دارید؟ در صورت تمایل می توانید با ظریف گرافیک تماس بگیرید تا بهترین ها به گونه ای متفاوت ارائه شود.

دانلود کاتالوگ نمونه کارهای ظریف گرافیک

دانلود

نظرات (0)

تو چی فکر می کنی؟

ارسال
09331003288