مجوزها

اصول طراحی کاتالوگ تبلیغاتی حرفه ای

  • اشتراک گذاری:
27 بهمن 1399 3194 0 طراحی کاتالوگ

طراحی کاتالوگ تبلیغاتی مستلزم دانش و تجربه ای است که به آسانی حاصل نمی شود و در پس هر کاتالوگ تبلیغاتی موفق، یک تیم حرفه ای مشغول به فعالیت هستند. نکات و اصولی در طراحی کاتالوگ وجود دارند، که ظریف گرافیک در این مقاله سعی دارد شما را بیشتر با ریزه کاری های یک طراحی حرفه ای آشنا سازد.

طراحی کاتالوگ حرفه ای

برای شروع هر نوع تبلیغات، ابتدا اطلاعات اولیه، پایه ای و کلیدی را به دست آورید. این اطلاعات می توانند از طریق جستجو در اینترنت و یا دریافت اطلاعات محصول مورد نظر از مشتری باشد. طراحی کاتالوگ تبلیغاتی، گامی مهم در راهبرد اهداف سازمان و کسب و کارها محسوب می شود. قبل از طراحی باید بدانید طراحی کاتالوگ برای چه گروه سنی، چه صنفی، با چه اهدافی و برای چه منطقه ای  انجام می شود.

 

کاربرد نام و لوگو در طراحی کاتالوگ تبلیغاتی

لوگو و آرم سازمانی از جمله اِلمان های مهم در طراحی کاتالوگ بحساب آمده و شکل کلی و منسجم یک طرح وابسته به لوگو است. با استفاده از نام تجاری و لوگوی یک شرکت می توان انحصاری بودن یک طراحی را برجسته تر نشان داد، بطوریکه مخاطب در اولین نگاه به جلد کاتالوگ، متوجه تبلیغات برند مورد نظر شود. دقت داشته باشید رنگ لوگو و برند تبلیغاتی را تغییر ندهید و در تمام صفحات داخلی و جلد یکسان باشد.

هویت سازمانی در طراحی کاتالوگ

هویت سازمانی از رنگ های سازمانی، خدمات، پوشش پرسنل و نوع خدمات دهی هر سازمان نشأت می گیرد که در نهایت کاربرد رنگ در همه مواردی که ذکر شد یکسان هستند. بعنوان مثال رنگ های تبلیغاتی همراه اول هویت بصری این سازمان را شکل می دهد و رنگ زرد در اپراتور ایرانسل علاوه بر رنگ دکوراسیون و پوشش پرسنل در تبلیغات نیز کاربرد دارد که ماهیت و هویت ایرانسل را مشخص میکند.

چاپ و طراحی کاتالوگ

تاثیر عکاسی صنعتی در طراحی کاتالوگ تبلیغاتی

جستجو در گوگل و استفاده از عکس های آماده ممکن است راهگشای طراحی کاتالوگ شما باشد و به ظاهر با تهیه عکس های با کیفیت و جذاب به هدف خود رسیده اید، اما دو نکته را در نظر داشته باشید:1. ممکن است کیفیت عکس های اینترنتی با خروجی چاپ همخوانی نداشته باشند. 2. برای خروجی بهتر چاپ و خاص بودن کاتالوگ، طراحی و عکاسی تصاویر با کیفیت بهتر است توسط تیم طراحیتان انجام شود. طراحان حرفه ای در مجموعه کاری و رزومه ی خود استایل و سبک خاصی دارند و نمونه کارهایشان با هیچ یک از رقبا مشابهت ندارد. می توانید از عکاسی صنعت در این زمینه استفاده کنید و برای نشان دادن و معرفی هر محصول تصویر خاصی از محصول را به مخاطب نشان دهید. عکسی که با کیفیت گرفته می شود، از نمونه های موجود در اینترنت برتری هایی دارد: 1.مورد مشابهی از عکس در اینترنت یافت نخواهد شد. 2. عکس با کیفیت در خروجی چاپ خواهید داشت. 3. امکان نمایش دادن محصول و خدمات از هر زاویه ای برای مخاطب وجود دارد که با این کار، بگونه ای ملموس، مخاطب با تبلیغات محصول ارتباط برقرار می کند.

قالب کاتالوگ

اصول استفاده از عکس ها در طراحی کاتالوگ تبلیغاتی

عصر پیشرفت تکنولوژی و به روز شدن روش های تبلیغاتی سمت و سویی بصری را در پیش گرفته و مخاطبان بیشتر علاقه دارند مفهوم مورد نظر را با دیدن و شنیدن درک کنند و ممکن است وقت زیادی برای مطالعه نداشته باشند. ارتباطی که تصاویر با مخاطب می گیرند، هزار برابرِ نوشته است. از نمونه ی اصلی محصول عکسی بزرگ در صفحه قرار دهید و ترجیحا در سمت راست قرار گیرد(نگاه مخاطب در مشاهده کاتالوگ ها ابتدا از سمت راست و بالای صفحه شروع می شود) و تصاویر کوچکتر از نما و زاویه های مختلف در کنار عکس و یا در صفحه توضیحات قرار دهید. حتما از عکس های با کیفیت و با تعداد کم استفاده نمایید، مخاطب را سر درگم نکنید و عکس ها بیشتر جنبه اطلاع رسانی داشته و در صورت لزوم زنجیره وار باشند. نور پردازی و نحوه عکاسی به گونه ای باشد که سبک عکس ها در کل کاتالوگ با یک روال و تم پیش رود. خروجی که از تیم طراحی شما به دست مخاطب می رسد، ممکن است مورد بررسی رقبا هم قرار گیرد و طراحان با تجربه دیدن کاتالوگ، می توانند براحتی حرفه ای و آماتور بودن شما را حدس بزنند. پس قبل از شروع به هر طراحی، به یاد داشته باشید طرحتان معرف برند و کسب و کار شما خواهد بود.

نمونه کاتالوگ گرافیکی

استفاده از نوشتار در طراحی کاتالوگ

نوشته ها و متون را بصورت خلاصه و ارزشمند در صفحات داخلی بکار ببرید و از تعدد فونت ها در طراحی کاتالوگ جدا خودداری نمایید. هرچه نوشته ها قدرتمند تر باشند مخاطب بهتر با آن ارتباط برقرار خواهد کرد. این نوشته می تواند توضیحی در مورد محصول یا جمله و شعار تبلیغاتی برند مربوطه باشد. شما به عنوان یک طراح باید تشخیص دهید، نوشته ها با چه کادری و در کجای صفحه قرار گیرند. توضیحات را می توانید در پایین تصاویر و یا کنار آن در کادر منظم و بسته قرار دهید. از در هم بر هم نوشتن و ایجاد فضای نا منظم در طراحی خودداری نمایید. اجازه دهید مخاطب حس صمیمیت و دوستانه ای را از طراحی شما دریافت نماید، نه کتاب درسی و جزوه دانشگاهی.

تاثیر سن مخاطب در طراحی کاتاوگ

کاتالوگ ها در ابعاد A4 یا A5 طراحی می شوند و یا می توان در نمونه های کوچک برای ارائه توضیحاتی در خصوص محصول و یا کالا استفاده نمود. ابعاد کاتالوگ فرقی به نوع طراحی شما ندارد و در هر صورت طراحی باید شکیل و استاندارد باشد. مخاطب کاتالوگ ها از هر سنی هستند، از نوجوانان، جوان، بزرگسال، میانسال تا افراد سالخورده. در این رابطه ریزه کاری های زیادی وجود دارند که تک تک باید به آن ها خواهیم پرداخت.

رنگ مناسب سن مخاطب در طراحی کاتالوگ

رنگ ها انتقال دهنده ی دنیایی از حرف های سر بسته و گویا را به دنیای بیرون هستند. اگر در انتخاب رنگ موفق عمل کرده باشید قطعا کاتالوگِ در معرضِ دید عموم، طیف و گروه سنی خاص به خود را جذب خواهد کرد. رنگ ها قدرت عجیبی در طراحی های گرافیک ایفا می کنند و سلطان بی چون و چرای بازاریابی و تبلیغات بصری هستند. می توان بعنوان مثال گفت رنگ های صورتی، ملیح و زنده بیشتر در قشر نوجوان و اغلب دختران کاربرد دارند و ترکیب این رنگ ها با موضوعات مختلف، زمین تا آسمان در هر طرح متفاوت خواهد بود، پس نمیتوان با یک تم و یک چشم انداز به سراغ همه طراحی ها رفت. گاه کاتالوگ تبلیغاتی جنبه فروش دارد و گاهی آموزشی، گاهی معرفی یک محصول و یا چند محصول را در بر دارد. استفاده از رنگ ها در طراحی کاتالوگ باید از هارمونی خاصی پیروی کنند، بصورتی که رنگ ها در روی جلد و صفحات داخلی هماهنگی لازم را داشته باشد و تکرار و اجرای رنگ خسته کننده و نامتعارف نباشد.

مدل کاتالوگ تبلیغاتی

انتخاب عکس مناسب سن مخاطب در طراحی کاتالوگ تبلیغاتی

با شناخت سن مخاطب، یک طراح حرفه ای مجموعه ی تصاویر جذاب و مورد علاقه را در کل کاتالوگ بکار می گیرد تا هر صفحه جذابیت و تأمل خاص خود را در وی ایجاد نماید و دیدن تصویر یادآور کیفیت محصول مورد نظر را در خاطر مشتری باشد. بعنوان مثال دختران جوان با دیدن کاتالوگ های آرایشی و یا کاتالوگ فروش لنز تمایل دارند ببینند کرم مورد نظر روی پوست های مختلف چطور خود را نشان می دهد و یا چشم با لنز های رنگی چه حالتی را به خود می گیرند. در کاتالوگ تبلیغاتی درمانی مناسب افراد سالخورده، موضوع درد مفاصل را در نظر بگیرید، تصاویر واضح،شفاف و با کیفیت باشند و استفاده از تصاویر ریز و کوچک توصیه نمی شود. نوشته ها واضح و خوانا بکار روند و از طرفی در این رنج سنی تمایل دارند تصاویرِ بیشتری برای دانستن اثر دارو بر روی مفاصل مختلف بدن ببینند.

طراحی کاتالوگ و عکاسی صنعتی

جنس و تعداد صفحات کاتالوگ تبلیغاتی

صفحات کاتالوگ بصورت متعارف از جنس گلاسه 300 گرم و یا گلاسه 175 گرم در انواع براق، سلفونی براق، مات و غیره استفاده می شود. براق و یا مات بودن هر کاتالوگ بسته به بازار هدف مشخص می شود. نمی توان به طور مشخص برای صنف، جنس خاصی را در نظر گرفت اما در نگاه کلی، کاتالوگ های تبلیغاتی و معرفی محصول بیشتر از نمونه های براق و شفاف استفاده می کنند و در کاتالوگ های تبلیغاتی که برند و مشهور هستند برای حفظ حس اصالت و لوکس بودن طراحی از نوع مات و یا مات برجسته (قسمت های برجسته به صورت براق چاپ می شوند) استفاده می نمایند. اما باز هم قابل به ذکر است این موضوع همیشه در همه موارد صدق نمی کند، گاهی مشتری بر اساس علاقه و سبک دلخواه خود مات یا براق بودن کاتالوگ را انتخاب می کند. هیچ نظر و پیشنهادی در دنیای تبلیغات قطعی و اکید نیست، دست طراحان و مشتریان تا بی نهایت باز است، فقط رعایت استاندارد ها فراموش نشود. بسته به حجم معرفی محصولات، تک محصوله و یا چند محصوله بودن هر کاتالوگ تعداد صفحات بین 16، 20، 24 صفحه متفاوت است. بهتر است تعداد هریک در طراحی رعایت شود.

قیمت طراحی در اصفهان و شیراز

طراحی کاتالوگ تبلیغاتی حرفه ای در ظریف گرافیک

بر طبق تجربه طراحی کاتالوگ ظریف گرافیک بهترین های دنیای کسب و کار را باید در دنیای تبلیغات سرمایه گذاری نمود. طراحی کاتالوگ تبلیغاتی مانند طراحی بسته بندی، طراحی لوگو و طراحی پوستر مستلزم مهارت و اصولی است که باید در همه جوانب طراحی رعایت گردد و با آرمان ها و اهداف سازمان ها همسویی داشته باشد. هدف ما معرفی و شناساندن برندتان در بالاترین سطح کیفیت و تبلیغات به دنیای بیرون است.

نظرات (0)

تو چی فکر می کنی؟

ارسال