مجوزها

چه نکات مهمی در طراحی کاتالوگ و بروشور باید رعایت شوند

 • اشتراک گذاری:
20 تیر 1397 2582 0 طراحی کاتالوگ

به جلسات و قرارهای کاری و شخصی خودتان فکر کنید. شما در اولین برخوردها تمام تلاشتان را می کنید تا بهترین تاثیر را در ذهن طرف مقابل ایجاد کنید. با ظاهر کاملا آراسته و مرتب در جلسات و قرارهای خود حاضر می شوید. ظاهر آراسته تاثیر بسیار زیادی در دیدگاه دیگران نسبت به شما ایجاد می کند. در جلسات و نشست های کاری و تجاری علاوه بر اینکه شما با ظاهر مرتب وارد می شوید باید محصولات خود را نیز به همین شیوه و دیدگاه به طرفین معامله یا مشتریان نشان دهید. اما چطور؟ مطمئنا محصولات را نمی توان در جلسات کاری همراه داشت. مهم ترین عنصر و رسانه ی تجاری در این مرحله از برندینگ کاتالوگ و بروشور می باشد. در دست داشتن کاتالوگ حرفه ای نشان از حرفه ای بودن شما در حوزه ی کاری تان می باشد. در ادامه تفاوت کاتالوگ و بروشور و نکات مهم در طراحی آنها را بیان خواهیم کرد.

کاتالوگ

 

تفاوت کاتالوگ و بروشور به نوع مشتریان هدف بستگی دارد. بروشور اصولا برای مشتریان جزﺀ طراحی می شود و رسانه ای است برای معرفی محصولات یه برند به مشتریان نهایی، اما کاتالوگ برای معرفی کالاها و خدمات یک برند به توزیع کنندگان بزرگ کالا می باشد. جذابیت و طراحی صحیح برای هر یک از این دو نوع رسانه ی تجاری اهمیت زیادی دارد. اگر می خواهید نکات مهم در طراحی این عنصر تبلیغاتی را بدانید با ما در ظریف گرافیک همراه باشید.

 

بروشور

 

نکات مهم در طراحی کاتالوگ و بروشور

طراحی کاتالوگ مانند هر عنصر تبلیغاتی دیگر نیاز به ظرافت های فکری و خوش ذوق بودن دارد. در کنار ذوق و هنر اصول اولیه باید رعایت شوند تا خروجی کار نتیجه ی مطلوبی داشته باشد. از جمله نکات مهم می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • همانطور که در سایر مقالات که در این سایت گفتیم، سادگی مهم ترین رکن در طراحی می باشد. چشم انسان از پیچیدگی خسته می شود و از آنجا که چشم تاثیر مستقیم در ذهن آدمی می گذارد با خسته شدن چشم ذهنیت منفی در مورد آن شی یا طرح در انسان ایجاد می شود. پس سعی کنید طرح کاملا ساده و بدور از هرگونه ابهام در نظر بگیرید.
 • استفاده از فونت مناسب و حداکثر سه نوع فونت در یک طرح. اگر می خواهید تنوع در نوع فونت داشته باشید باید فونت ها با هم همخوانی داشته باشند و باعث نامرتب بودن طرح کلی نشود. اندازه ی فونت باید استاندارد باشد، نه خیلی بزرگ و نه خیلی کوچک.
 • از آنجا که کاتالوگ و بروشور برای نشان دادن محصولات و خدمات می باشد باید جذاب باشند. طراحی شما باید به گونه ای باشد که از بین چندین بروشور مشتری ابتدا طرح شما را انتخاب کند و شروع به مطالعه و نگاه کردن آن کند. در دنیای پیرامون اگر دقت کنید تاثیرگذارترین عنصر در جذابیت رنگ می باشد، به طوریکه دنیای بدون رنگ قابل تصور نمی باشد. از رنگ های جذاب و شاد استفاده کنید. در تنوع بخشیدن در رنگ بندی حفظ هارمونی را در نظر داشته باشید. با توجه به روحیات، شرایط سنی ، فرهنگ مشتریان هدف رنگ مناسب را انتخاب کنید. برای آشنایی بیشتر با اهمیت رنگ در تبلیغات می توانید به مطلبی که قبلا در سایت ظریف گرافیک قرار داده ایم مراجعه کنید.

 

کاتالوگ و بروشور

 

 • استفاده ی مناسب از تصاویر- سعی کنید از متن تا حد امکان  کمتر استفاده کنید. چون مشتری بروشور یک برند را بیشتر در زمان انتظار در مکان هایی مانند مطب پزشک، سالن های زیبایی و غیره مطالعه می کند و در این مکان ها زمان و شرایط مطالعه نیست در نتیجه باید موضوع را با تصویر به بیننده در کمترین زمان نشان داد.
 • لوگوی برند را حتما در بروشور و کاتالوگ قرار دهید چون لوگو شناسه ی یک برند و تجارت می باشد.
 • مطالب و خدماتی که می خواهید در بروشور و کاتالوگ نشان دهید را برحسب اهمیت آنها اولویت بندی کنید. ابتدا موارد مهم و به مرور مطالبی که از اهمیت کمتری برخوردار می باشند.
 • ایده پردازی و خلاقیت در طراحی را فراموش نکنید. با ایده ی مناسب می توانید بهترین طرح را داشته باشید.
 • سعی کنید بیشترین مطلب را با کمترین متن نشان دهید. هر اندازه طرح شما خلوت تر باشد و فضای خالی برای استراحت چشم بیننده داشته باشد( البته در کنار خلوت بودن مطالب بیشتری را همزمان با تصاویر و رنگ نشان دهد) تاثیر بهتری خواهد داشت.

طراحی کاتالوگ

 

 • متن ها را  کاملا دسته بندی کنید و با علامت گذاری  دسته بندی و سطح بندی را انجام دهید. انسجام مطالب و نظم آن ها تاثیر خوبی در طرح نهایی خواهد داشت.
 • ابعاد استاندارد برای طرح خود در نظر بگیرید.
 • جنس و کیفیت برگه های چاپ شده ی کاتالوگ و بروشور ذهنیت مثبت در مورد آن برند ایجاد خواهد کرد. در نتیجه از هزینه کردن برای کاتالوگ با کیفیت چاپ بالا واهمه نداشته باشید.

 

طراحی بروشور

 

شما به عنوان یک طراح و مشاور تبلیغاتی باید بتوانید با دلایل درست و منطقی مشتری را قانع کنید تا به دنبال کاتالوگ و بروشور با کیفیت بالا باشد و آن را هزینه ی اضافی نداند. باید به آن ها با ارائه ی مستندات نشان داد که تبلیغات هزینه نیست. با نگاهی کوتاه به نمونه کارهای ما می توانید طراحی  کاتالوگ و بروشور که ما برای برخی از مشتریانمان ارائه داده ایم را مشاهده کنید. رمز موفقیت ما در مرحله ی اول صداقت می باشد و این باعث شده است تا مشتریانمان به ما اعتماد کنند و از این اعتماد تا امروز نه تنها ضرر نکرده بلکه کاملا رضایت داشته اند و این بهترین نتیجه برای ما می باشد...

 

نظرات (0)

تو چی فکر می کنی؟

ارسال