مجوزها

طراحی بسته بندی زعفران: مواردی که باید بدانید + ویدئو نمونه کار

  • اشتراک گذاری:
25 شهریور 1400 11646 3 طراحی بسته بندی

کیفیت بالای زعفران در ایران برای کسی پوشیده نیست اما آیا میدانستید که بیش از 95 درصد زعفران کل جهان در ایران تامین میشود؟
با این وجود متاسفانه بیشتر این زعفران به طور فله‌ای و با قیمت پایین صادر شده و در آنجا به واسطه‌ها فروخته میشود تا یک بار دیگر با یک بسته بندی همه جانبه و به صورت جزئی وارده بازار و به مصرف کننده عرضه شود.

جالب اینجاست که این واسطه ها با بکارگیری از قدرت برندینگ و اهمیت به هویت بصری زعفران ایرانی را بصورت جزئی با نام، برند و کشور تولید خودشان وارد بازار می‌کنند. اما اینبار با بسته بندی های جذاب و فوق حرفه ای که برای مخاطبشان گیرا بوده و حتی از فاصله دور در فقسه فروشگاه به راحتی خودش را نشان دهد. همه و همه به خاطر اینکه خیلی از تولیدکننده و صادرکننده‌های داخلی ما به این پتانسیل بزرگ واقف نبوده و به راحتی آن را نادیده می‌گیرند.

 


 


بله! بسته بندی میتواند تا این اندازه در فروش موثر باشد. اما چرا؟
 

چرا طراحی بسته بندی زعفران اهمیت دارد؟

بسته بندی زعفران و بخصوص طراحی آن به مراتب مهمتر از محصولات دیگر است. اینکه این محصول به طلای سرخ مشهور است بی دلیل نیست. همانطور شاید بدانید، زعفران گرانترین ادویه جهان بوده و در بسیاری از نقاط دنیا از محبوبیت بالایی برخوردار است. اما همه زعفران ها در یک سطح کیفی نیستند و علاوه بر زعفران بی کیفیت متاسفانه زعفران تقلبی نیز به فروش میرسد. در اینجاست که یک بسته بندی لوکس، جذاب و باکیفیت ارزش و اصالت محصول را تضمین کرده و به وضوح نشان میدهد. یک طراحی بسته بندی حرفه ای میتواند کیفیت محصول را به مخاطبان ثابت کند و به راحتی در بین محصولات رقبا انتخاب شود.
 

چرا به بسته بندی زعفران تا این حد در ایران بی توجهی می‌شود؟

همانطور که گفتیم ایران تصمیم گرفته تا به جای نصیب از سود زیاد از فروش جز به جز زعفران، آن را بصورت فله دو دستی تحویل واسطه بدهد. فارغ از متاسفانه یا خوشبختانه بودن، این موضوع میتواند یک فرصت عالی برای شما باشد تا با خلق یک هویت بصری جذاب برای محصولتان بتوانید جایگاه خود را در این بازار تصاحب کنید. متاسفانه ما با وجود داشتن بیشترین و بهترین منابع زعفران همچنان آن را به کلی و فله ‌ای با قیمت پایین به واسطه های خارجی می‌فروشیم.
 

آیا طراحان ایرانی به اندازه طراحان خارجی در کار خود حرفه ای نیستند؟

اگر بخواهیم همین اول در یک کلمه پاسخ بدهیم، خیر! ما در همین کشور، طراحان خلاق و حرفه ای زیادی داریم که با هنر خود می‌توانند تعامل مشتری با محصولتان را دوچندان کنند.

اما در عین حال شما نمی‌توانید طراحی بسته بندی زعفران خود را به هر کسی که ادعای طراح و گرافیست بودن دارد، بسپارید. شما باید سراغ کسی را بگیرید که علاوه بر تجربه و خلاقیتش، قبلا در این زمینه کار کرده و بداند که طراحی بسته بندی ادویه جات و زعفران چگونه در فروش مستقیم و حتی غیر مستقیم شما موثر است.
 


چرا برای بسته بندی زعفران هویت های متفاوت و منحصر به برند خلق نمی‌شود؟

شاید یکی از دلایلی که تولیدکننده و صادرکنندگان ایرانی از فروش جزئی زعفران خود سر باز میکنند، کمبود خلاقیت و کلیشه ای بودن بسیاری از طراحی های بسته بندی زعفران است. گذشته از این موضوع زمانی که محصول شما صادراتی بوده و با فرهنگ و جامعه ای متفاوت سر و کار دارد، طراح شما باید با توجه به این موضوع و تحقیق در مورد مخاطب خاص خود طراحی خود را انجام دهد.
 

پادکست طراحی بسته بندی زعفران

اگر این مطلب حوصله شما خارج بوده و یا وقت کافی برای مطالعه آن ندارید میتوانید در ادامه به پادکست خلاصه آن گوش کنید:
 

 

اما یک بسته بندی حرفه ای زعفران چه ویژگی‌هایی دارد؟

طراحی بسته بندی زعفران در ایران معمولا به طور حرفه‌ای و تخصصی انجام نشده و پتانسیل بالای این بازار اکثرا نادیده گرفته میشود. باید توجه داشت که تخصص هایی نظیر آشنایی به کاغذها و جنس های مختلف چاپ، آشنایی به اصول برش و کاتهای چاپی، آشنایی به رنگها و خروجی چاپ و البته طراحی بسته بندی زعفران آن چالش هایی است که برد یا باخت شما را در این بازار تعیین میکند. در این مقاله قصد داریم شما را با اصول تخصصی بسته بندی زعفران برای برند خودتان آشنا کنیم.

از آنجایی که منبع شماره یک زعفران جهان، ایران می باشد؛ باید روی این محصول با ارزشی در سطح بین المللی، تمرکز ویژه ای داشت و سرمایه گذاری های صحیحی را انجام داد تا محصولات ما در کشورهای دیگر بسته بندی نشده و به خودمان فروخته شود. از این رو در ادامه شما را با اصول مهم و نکاتی کلیدی که در طراحی هر نوع بسته بندی زعفران به کار می‌رود، آشنا میکنیم.

 

طراحی بسته بندی زعفران زفران سوئیس

شیک ترین پک ظروف زعفرانطراحی جعبه زعفرون خلاقانه

 

1. استفاده از رنگ های زعفران در طراحی بسته بندی زعفران

زعفران محصولی با ارزشی است که نیاز به طراحی بسته بندی شکیل و با ارزش دارد، در بسته بندی زعفران شما باید از رنگ‌هایی استتفاده کرد که توجه مخاطب را به خوبی جلب کرده و بدون لحظه ای مکث از محصول و هویت آن با خبر شوند. در طراحی شما باید از رنگهای زعفران استفاده شده باشد تا به فروش بیشتر محصول کمک بزرگی کرده باشد. حتی اگر هم فروشی در همان لحظه انجام نشد، استفاده از رنگ‌های درست باعث میشود که نام برند شما در ذهن مخاطب حک شود. 

همه دنیا زعفران را با رنگ قرمز میشناسند اما هر رنگ قرمزی سمبل زعفران نیست و اینجاست که برندسازی مفهوم خود را پیدا میکند. طراح شما باید به رنگ بندی دقیق چاپ آگاهی کامل داشته باشد تا بتواند رنگ طراحی بسته بندی زعفران را مطابق آنچه در صفحه نمایش به شما نشان میدهد، خروجی بگیرد هر چند کمی تغییر رنگ خروجی چاپ شاید به نظر اهمیت زیادی نداشته باشد اما وقتی سخن از کاری لوکس، شکیل و حرفه ای می شود، تمامی مراحل کار از صفر تا صد باید با دقت بسیار و مطابق خواسته مان باشد.

طراحی-بسته-بندی-البرز

 

2. رعایت اصول نگهداری و حمل بسته بندی زعفران

با اینکه همه از یک بسته بندی لاکچری زعفران استقبال میکنند، نباید فراموش کرد که ایجاد بسته بندی و جعبه هایی که باعث کاهش هزینه ها، نگهداری و جابجایی با کمترین فضا شوند. هدف اصلی این است که با حداکثر مینیمالیستی ببشترین اثر را گذاشته و به بهترین نتایج برسیم.

طراحی الگو های صحیح و لازم برای رسیدن به یک خروجی مناسب از اهمیت زیادی برخوردار است، شما باید در فاصله گذاری های طراحی از لبه های کار و اندازی گیری خطوط برش و خطوط نیم برش دقت زیادی به خرج دهید تا خروجی کار بسیار با کیفیت و دقیق باشد. از آنجایی که بعد از چاپ نمیتوان اصلاحی بر روی کار اعمال کرد، شما با یک اشتباه ممکن از چندین میلیون تومان خسارت بخورید.

نکته دیگری که حائز اهمیت است، کاهش هزینه های تولیدکننده با استفاده از طرح های دقیق بسته بندی است، تا بتوانند از یک طراحی بسته بندی برای چند محصول استفاده کنند، این مهم برای افرادی که در این زمینه فعالیت دارند گاها بسیار ضروریست (بعلت تغییرات در بسته بندی و عدم فضا و امکانات کافی و کاهش هزینه ها).

 

طراحی بسته بندی زعفران کرکوم ایتالیا

 

ایده طراحی-بسته-بندی-زعفران-باغچاچی-در-ظریف-گرافیک

 

3. قسمتی شفاف در بسته بندی محصول قرار گیرد

میتوانید بر روی محصول پنجره یا قسمتی از محصول موجود را قرار قرار دهید. از آنجایی که زعفران انواع مختلفی دارد، تصویر روی بسته بندی زعفران کمک زیادی به مخاطبین شما خواهد کرد تا بتوانند با آشنایی کامل محصول را خریداری کنند و نوع محصول را بشناسند. البته اگر قصد انجام این کار را داشتید، حتما بسته بندی را از نور مستقیم خورشید دور کنید.

جعبه مقوایی برای بسته بندی زعفران برای اسپانیاsaffron-packaging-designبسته بندی پاکتی زعفران خلیلی

 

4. بسته بندی زعفران شما باید ارزشمند باشد.

همانطور که قبل هم گفتیم طراحی بسته بندی زیبا در فروش هر محصولی موثر است اما وقتی پای زعفران وسط باشد. داشتن یک بسته بندی لوکس، شیک و اشرافی حتی یک ضرورت محصوب می‌شود. اما تاثیر بسته بندی زمانی احساس می‌شود که محصولتان را قیمتی و ارزشمند نشان دهد. 

اگر میخواهید مشتریان بالقوه شما قیمت بالای یک محصول را نادیده بگیرند، اول باید به آنها ارزش آن محصول را اثبات کنید. برای همین است که یک بسته بندی ارزان تنها ارزش پایین زعفران را به مخاطب می‌رساند. 

اصولا هر صنف و هر شغلی برای طراحی نیاز به طراح و یا سفارش گیرنده ای دارد که تجربه کافی برای طراحی بسته بندی یا هر سفارش دیگری را داشته باشد. زیباترین بسته بندی زعفران در میان رقبا میتواند خودی نشان داده توجه مخاطب را جلب کند. این زعفران مسلما نزد مخاطب دوست داشتنی بوده و به همین سادگی فروش محصول را افزایش میدهد. 
 

بسته بندی زعفران چه انواعی دارد؟

زعفران می‌تواند در ظروف پلی کریستال، شیشه‌ای، کاغذی و پلاستیکی قرار بگیرد که هر کدام از لحاظ قیمت و کیفیت انواع مختلفی دارند. شما برای بسته بندی زعفران خود انتخاب های زیادی دارید اما به این موضوع توجه داشته باشید که مقیاس اول و آخر شما برای انتخاب این نوع بسته بندی ها مخاطب و بازار هدف شما می‌باشد.

برای مثال شما شاید بخواید برای سطح عمومی مخاطبان خود از بسته بندی پلاستیکی استفاده کنید تا نسبت به بودجه به سود معقولی برسید یا اگر قصد عرضه زعفران به مخاطب ‌های خاص خود دارید، میتوانید از هر دو بسته بندی پلی کریستال و کاغذی هاردباکس استفاده کنید و به محصول زعفران خودتون جلوه ای ویژه و خاص بدهید.

 


اما چرا طراحان و مجموعه ظریف گرافیک؟

قبل از هر چیز دیگر باید بگوییم که بسته بندی زعفران شما تجربه اول ما نیست و بی شک تجربه آخرمان هم نخواهد بود. ما تا کنون با بیشتر از 50 تا برندهای کوچک و بزرگ تولید عرضه زعفران همکاری داشته‌ایم که ده ها نمونه طراحی بسته بندی و لوگوی آن‌ها را میتوانید در صفحه نمونه کارهای زعفران منوی سایت مشاهده کنید.

ما یک تیم خلاق و حسابی سخت کوش هستیم که دوست داریم هویت جذاب برند و محصول شما را به رخ مخاطب بکشیم و به رشد کسب و کارتان کمک کنیم. بدون تعارف و اغراق می‌گوییم که طراحی بسته بندی زعفران تخصص ماست و میدانیم که در آن فقط ادعا نکرده و خوشبختانه توانسته‌ایم آن را اثبات کنیم. از آنجایی که در منبع زعفران جهان زندگی میکنیم ، همیشه تاکید بر این داشته ایم که طراحی بسته بندی زعفران باید در شان این محصول و مردمان ایران باشد تا تولید کنندگان و شرکت‌های بسته بندی زعفران بتوانند در تمام دنیا آن را صادر و عرضه کنند.

دانلود کاتالوگ نمونه کارهای ظریف گرافیک

دانلود

نظرات (2)

  • سلام جهت بسته بندی زعفران نبات چای و... مزاحم میشم

    ثبت پاسخ
    • سلام سیاوش عزیز. بزودی باهات تماس میگیرم.

تو چی فکر می کنی؟

ارسال
09331003288